درمان اضطراب و افسردگی

در درمان اضطراب و افسردگی، چگونه علائم مشترک شناسایی و درمان می شوند؟

افسردگی و اضطراب می تواند همزمان اتفاق بیفتد. در حقیقت، تخمین زده شده است که 45 درصد از افراد با یک بیماری روانی معیارهای دو یا چند اختلال را دارند. مطالعات نشان داد که نیمی از افرادی که اضطراب دارند افسردگی هم دارند.

درمان اضطراب و افسردگی

مانند هر بیماری دیگری، درمان نیز باید مطابق با تشخیص خاص خور باشد. یک برنامه درمانی برای تشخیص افسردگی و یک اختلال اضطرابی باید برای کمک به فرد در مدیریت و کاهش علائم هر دو اختلال، اغلب به طور همزمان طراحی شود.

برخی از افراد ممکن است اختلالی با بیشترین پریشانی را داشته باشند و منطقی است که ابتدا به آن رسیدگی شود. به عنوان مثال، اگر فردی که به شدت افسرده است قادر به شروع درمان برای اضطراب نخواهد بود. زیرا به انگیزه و انرژی بالایی نیاز دارد. ممکن است ابتدا لازم باشد ابتدا درمان افسردگی شروع شود. با این حال تشخیص اینکه کدام یک از علائم غالب است دشوار است. بنابراین درمان هر دو ممکن است همزمان باشد.

معمولا هر بیماری علل خاص خود را دارد. اما ممکن است علائم و روشهای درمانی مشابهی داشته باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله را مطالعه بفرمائید.

درمان اضطراب و افسردگی

اغلب می توان افسردگی و اختلال اضطراب را به طور مشابه درمان کرد. در بسیاری از موارد، درمان را می توان متناسب با یک فرد تنظیم کرد تا بتواند علائم هر دو اختلال را کاهش دهد.

انواع مختلف روان درمانی موثر گزارش شده اند. از این موارد، درمان شناختی رفتاری افسردگی برای جایگزینی الگوهای تفکر منفی و غیرمولد با الگوهای واقع بینانه و مفیدتر است. این روشهای درمانی گامهای خاصی برای درمان اضطراب و افسردگی طراحی کرده اند. درمان اغلب با بررسی ترس فرد برای شروع مسیر بهبودی آغاز می شود. درمان های موثر به درمان های فردی و بین فردی تقسیم می شوند.

داروها نیز می توانند به طور موقت خلق را افزایش دهند. علائم افسردگی و اختلالات اضطرابی اغلب با هم اتفاق می افتند. تحقیقات نشان می دهد که داروهای انتخابی مهارکننده جذب مجدد سروتونین (SSRI) و داروهای مهارکننده جذب مجدد نوراپی نفرین/ سروتونین (SNRI)، معمولا مورد استفاده قرار می گیرند.

اگر SSRI یا SNRI پیشرفت کافی ایجاد نکند، ممکن است از داروهای دیگری نیز همزمان استفاده شود. عوارض جانبی پی آیند داروها گاهی اوقات جبران پذیر نیستند. درمان افسردگی بدون دارو یک درمان بدون عوارض جانبی است.

علائم هر بیماری را بهتر بشناسید

برخی از علائم افسردگی و اضطراب با هم تداخل دارند. مانند مشکلات خواب، تحریک پذیری و مشکل در تمرکز. اما چندین تفاوت اساسی وجود دارد که به تشخیص مجزای هریک کمک می کند.

افسردگی

خلق پائین، ناراحتی یا از دست رفتن علائق از علائم رایج هستند. در اغلب افراد سپری کردن چند هفته با این احساسات ناخوشایند است.

علائم جسمی و تغییرات رفتاری ناشی از افسردگی عبارتند از:

 • کاهش انرژی، خستگی مزمن یا بی حسی متداوم
 • اشکال در تمرکز، تصمیم گیری یا یادآوری
 • تغییر در اشتها یا وزن
 • اشکال در خوابیدن، بیدار شدن زود هنگام یا خواب زیاد

علائم عاطفی افسردگی عبارتند از:

 • از دست دادن علاقه یا لذت بردن از فعالیت ها یا سرگرمی ها
 • احساس مداوم غم یا پوچی
 • احساس ناامیدی
 • خشم، تحریک پذیری یا بی قراری
 • احساس گناه یا احساس احساس بی ارزشی
 • افکار مرگ یا خودکشی

اضطراب

اضطراب یا ترس و نگرانی، گاهی ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. تجربه اضطراب قبل از یک رویداد بزرگ یا یک تصمیم مهم غیر معمول نیست.

اما، اضطراب مزمن می تواند ناتوان کننده باشد و منجر به افکار و ترسهای غیر منطقی شود که در زندگی روزمره شما تداخل ایجاد کند.

علائم جسمی و تغییرات رفتاری ناشی از اختلال اضطراب فراگیر شامل موارد زیر است.

 • احساس خستگی سریع تر تجربه می شود
 • اشکال در تمرکز یا یادآوری
 • تنش عضلانی
 • مشکلات خواب، از جمله مشکلات خوابیدن و خواب ناآرام و ناخوشایند

علائم عاطفی اضطراب عبارتند از:

 • بی قراری، تحریک پذیری یا احساس خطر قریب الوقوع
 • مشکل در کنترل نگرانی یا ترس
 • وحشت

تست های روانشناسی به شما در شناسایی علائم کمک می کند

اگر متوجه شدید که احساسات یا رفتارهایی را تجربه می کنید که متداول نیستند، باید از بهترین روانشناس تهران یا سایر شهرها کمک بگیرید. بهتر است درباره آنچه احساس می کنید و تجربه می کنید صحبت کنید تا در صورت لزوم درمان به موقع آغاز شود.

ممکن است در شرایطی به روانشناس یا مراکز مشاوره دسترسی نداشته باشید. استفاده از خدمات مشاوره آنلاین روانشناسی می توانید موانع موجود برای دریافت کمک حرفه ای را کنار بزند.

با این اوصاف، برخی از تست های تشخیص به شما کمک می کنند تا بهتر متوجه شوید مشکل شما از چه شدتی برخوردار است. این تست ها اگرچه مفید هستند، اما جایگزینی برای تشخیص حرفه ای یک روانشناس افسردگی نیستند. بهترین حالت این است که تست های روانشناسی را زیر نظر یک روانشناس با تجربه انجام دهید.

چگونه علائم خود را کنترل کنید

علاوه بر یک برنامه درمانی توسط دکتر روانشناس، برخی راهکارها ممکن است به شما کمک کند تا علائم خود را تسکین دهید. اگرچه مهم است بدانید که این نکات ممکن است برای همه مفید نباشد. همچنین برخی علائم بیشتر تحت تاثیر محیط است. درمان افسردگی فصلی یکی از این موارد می باشد. هدف از مدیریت افسردگی و اضطراب ایجاد مجموعه ای از گزینه های است که در کنار درمان از آنها کمک بگیرید.

به خود اجازه احساس کردن بدهید

افسردگی و اختلالات اضطرابی معمولا به عنوان یک اختلال تجربه می شوند. آنها دلیلی برای نا امیدی شما نیستند. آنچه احساس می کنید نتیجه دلایل اساسی و عوامل محرک مشخصی است. شما می توانید درمان مناسبی دریافت و دوباره احساسات مثبت را تجربه کنید.

کاری کنید که بر آن کنترل دارید

در حال حاضر ، به دست آوردن کمی کنترل یا قدرت می تواند به شما کمک کند تا با علائم طاقت فرسا کنار بیایید. وظیفه ای را که می توانید مدیریت کنید، انجام دهید. مانند جمع آوری یا مرتب سازی کتاب ها. کاری کنید که به شما کمک کند تا احساس کنترل را تجربه کنید.

برنامه روزانه ایجاد کنید

داشتن یک برنامه روزانه گاهی اوقات برای درمان اضطراب و افسردگی مفید است. برنامه و ساختار داشتن احساس کنترل را افزایش می دهد. همچنین به شما امکان می دهد در برنامه روزانه، تکنیک های مراقبت از خود را ایجاد و در در کنترل علائم پیشرفت کنید.

به برنامه خواب خود پایبند باشید

برنامه داشتن برای خواب از اولین گام ها برای تعادل بخشی به زندگی شماست. خواب زیاد یا کم ممکن است علائم هر دو بیماری را پیچیده کند. خواب نا منظم می تواند باعث بروز علائم قلبی عروقی، غدد درون ریز، ایمنی و عصبی شود. این علائم اضطراب و افسردگی را پیچیده تر می کنند. در نتیجه درمان اضطراب و افسردگی سخت تر خواهد شد.

هنگامی که احساس اضطراب یا افسردگی می کنید، ممکن است به دنبال غذاهای شیرین یا اشتها برانگیز  باشید. با این کار ممکن است تنش شما تا حدودی کاهش یابد. سعی کنید با میوه ها، سبزیجات، گوشت های بدون چربی و غلات کامل تغذیه کنید. و برنامه منظمی در این راستا داشته باشید.

از پیاده روی غافل نشوید

منابع معتبر تحقیقاتی نشان می دهد که افزایش فعالیت می تواند سطح خلق شما را افزایش دهد. زیرا هورمون هایی را که سعی کنید با دارو افزایش دهید آزاد می کند. با این حال، برای برخی از افراد ورزش انجام تمرینات خاص می باشد. ورزش هایی که با تنش های عضلانی همراه است می تواند تحریک کننده اضطراب باشد.

سعی کنید به دنبال راه های طبیعی تری برای افزایش سطح فعالیت باشید. مانند قدم زدن در محله خود یا یادگیری حرکاتی ه می توانید در خانه انجام دهید. این روش ها به درمان افسردگی در خانه کمک زیادی می کند.

تجربه کنید

به خودتان وقت بدهید تا روی چیزهایی که دوست دارید تمرکز کنید. لازم نیست زمان زیادی را برای این قبیل تجربیات اختصاص دهید. در نتیجه سیستم تقویت و پاداش را برای خود ایجاد خواهید کرد. این تجربیات به خصوص برای درمان افسردگی سالمندان می تواند مفید باشد.

 صحبت کنید، ارتباط برقرار کنید

روابط قوی یکی از بهترین راه ها برای کمک به شما در درک احساسات است. ارتباط با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده می تواند پادشس طبیعی باشد و به شما امکان می دهد منبع قابل اعتماد پشتیبانی و تشویق خود را پیدا کنید. برای دریافت یک مشاوره خانواده از طریق همین وب سایت می توانید نوبت خود را رزرو فرمائید.

چه موقع با روانشناس خود صحبت کنید

علائمی که دو هفته یا بیشتر طول می کشد ممکن است نشانه ای از ابتلا به افسردگی، اضطراب یا هر دو باشد. با این حال باید توجه داشت که برخی مواقع مثل افسردگی پس از زایمان روند زمانی علائم می تواند متفاوت باشد. درمان افسردگی پس از زایمان در زمان شدت یافتن علائم ضرورت میابد. علائم شدید ممکن است شامل موارد زیر باشد:

مشکلات خواب

تغییرات عاطفی غیر قابل توضیح

از دست دادن ناگهانی علاقه

هرچند درمان خط اول افسردگی، فرد بیمار است. اما نحوه تعامل اطرافیان با این فرد نیز بسیار اهمیت دارد. باید بدانیم چگونه با فرد افسرده رفتار کنیم و در این زمینه اطلاعات کافی کسب کنیم.

احساس بی ارزشی یا درماندگی

اگر احساس می کنید که به کمک نیاز دارید، با روانشناس خود قرار ملاقات بگذارید. درمان اضطراب و افسردگی را هرچه زودتر شروع کنید. صریح و صادق بودن بسیار مهم است تا بتوانید و تصویری واضح از مشکلات خود به درمانگر بدهید.

چه انتظاری از درمان اضطراب و افسردگی باید داشت

اگرچه افسردگی و اضطراب دو اختلال جداگانه هستند، اما به لحاظ رویکردهای درمانی مورد استفاده تا حدودی شبیه به هم هستند. برخی از رواندرمانی ها از قبیل رفتار درمانی شناختی می تواند برای درمان همزمان هر دو بیماری استفاده شود. در مواردی که یک اختلال مثل افسردگی از شدت بیشتری برخوردار باشد، درمان افسردگی شدید ابتدا در پلن درمان قرار می گیرد. بعد از مطالعه این مقاله ممکن است به ویزیت روانشناس نیاز پیدا کرده باشید. برای دریافت نوبت حضوری روانشناس می توانید از اطلاعات تماس در انتهای همین صفحه استفاده فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.