سبک زندگی [ سالم از دید روانشناسی]

عبارت ” سبک زندگی سالم روانشناختی” برای توصیف سلامت عاطفی و عملکرد کلی فرد استفاده می شود. بهترین روانشناسان تهران و سایر شهرها تعادل روانشناختی را به عنوان “ترکیبی از احساس خوب و عملکرد موثر” توصیف می کنند.

محققان همچنین دریافته ‌اند که فقدان پریشانی لزوماً نشان‌دهنده سلامت روانی بالا نیست. سبک زندگی سالم روانشناختی بالا یعنی احساس خوشحالی و عملکرد خوب. افراد با این بهزیستی روانشناختی احساس توانایی، شادی، حمایت خوب و رضایت از زندگی را گزارش می دهند.

سبک زندگی سالم چه اهمیتی دارد؟

مطالعات نشان داده است افرادی که به لحاظ روانشناختی سبک زندگی سالم تری دارند، احتمالاً زندگی سالم تر و طولانی تری خواهند داشت. آنها همچنین احتمال بیشتری برای لذت بردن از کیفیت زندگی خود دارند. رفاه روانی بهتر با مشکلات اجتماعی کمتری همراه است.

سبک زندگی سالم
به عنوان مثال، تحقیقات نشان داده است که افراد با رفاه روانی بالا کمتر درگیر فعالیت های مجرمانه یا سوء مصرف مواد مخدر و الکل هستند. علاوه بر این، بهزیستی روانشناختی مثبت تمایل به پیش بینی درآمدهای بالاتر و رفتارهای اجتماعی بیشتر، مانند داوطلب شدن دارد.

مردم همچنین زمانی که نیازهای اساسی خود را برآورده می کنند، بیشتر از بهزیستی روانشناختی مثبت برخوردار می شوند. زندگی در یک منطقه امن، داشتن غذای کافی و داشتن سرپناه کافی همگی عوامل مهمی برای سلامت عاطفی هستند.

اگر به دنبال بهبود روانشناختی سبک زندگی خود هستید، چندین کار وجود دارد که می توانید برای احساس و عملکرد بهتر انجام دهید. در اینجا یک مرور کلی از چند کاری است که باید برای بهبود سبک زندگی خود انجام دهید. همچنین برای دریافت نوبت روانشناس می توانید از اطلاعات تماس انتهای همین صفحه استفاده کنید.

همچنین مطالعه کنید: مشاوره خانواده

هدف داشتن در یک سبک زندگی سالم

زندگی با معنا و هدف، حاوی یک سبک زندگی سالم برای شماست. هدف شما لزوماً شامل تغییر جهان یا یافتن شغلی برای کمک به دیگران نیست.

در عوض، ممکن است هدفتان این باشد که هر روز کمی مهربان باشید. یا، هدف شما ممکن است شامل بهتر کردن جهان با تشویق دیگران به مراقبت از محیط زیست یا پذیرش حیوانات خانگی از پناهگاه باشد. شاید هدف شما حمایت از بی خانمان ها یا قربانیان آزار و اذیت آسیب باشد.

اگر احساس می کنید زندگی شما فاقد هدف است، نگران نباشید. راه های زیادی وجود دارد که می توانید در زندگی هدف پیدا کنید و زندگی ای بسازید که معنای بیشتری داشته باشد. با فکر کردن در مورد میراثی که دوست دارید از خود به جا بگذارید شروع کنید. یادداشت کنید که دوست دارید در پایان عمرتان چه چیزهایی از گذشته به یاد بیاورید، یا به تأثیری که می خواهید بر روی اطرافیان بگذارید فکر کنید. سپس، اهدافی را تعیین کنید که می توانند به شما در رسیدن به آن اهداف کمک کنند.

“تلاش برای رسیدن به اهدافتان به شما دلیلی برای بلند شدن هر روز از رختخواب ، فراتر از روزمرگی، می دهد.”

مثبت اندیشی و سبک زندگی

مثبت اندیشی در ایجاد سبک زندگی سالم به شما کمک می کند. به نوبه خود، سبک زندگی با بهبود مثبت اندیشی، به طور کلی احساس خوب داشتن را آسان تر می کند. خوشبختانه، می توانید با چند استراتژی ساده شروع به ایجاد آن چرخه مثبت کنید. در اینجا مروری بر راه هایی می شود که می توانید مثبت اندیشی را در زندگی خود افزایش دهید.

درباره یک آینده بهتر بنویسید

چند دقیقه وقت بگذارید و همه چیزهای خوبی را که ممکن است در آینده برای شما اتفاق بیفتد یادداشت کنید. تصور کنید اگر بهترین زندگی خود را داشتید چگونه می توانستید وقت خود را صرف کنید و با چه کسی آن را سپری می کردید.

همچنین ممکن است بخواهید برنامه ای در مورد چگونگی انجام آن ایجاد کنید. اهداف کوچک و قابل اندازه گیری داشته باشید که به شما در دستیابی به آینده بهتر کمک می کند. وقتی برای آینده ای بهتر کار می کنید – حتی اگر قدم ها واقعاً کوچک باشند – به شما این احساس را می دهد که منتظر اتفاقات خوب هستید.

رویدادهای مثبت زندگی را به یاد بیاورید

زمانی را صرف فکر کردن به برخی از بهترین خاطرات زندگی خود کنید. چه یک تعطیلات خانوادگی باشد که 10 سال پیش رفته اید یا جایزه ای که دو سال پیش در محل کار خود برنده شده اید. یادآوری شادترین لحظات زندگی می تواند ذهنیت شما را مثبت تر کند.

شناخت چیزهای خوبی که در طول زمان برای شما اتفاق افتاده است – افرادی که با آنها خاطرات ساخته اید یا لحظات خوبی که تجربه کرده اید – بخش مهمی از بهبود سبک زندگی سالم شما است. آنها به عنوان یادآوری هایی هستند که زندگی بالا و پائین دارد، به خصوص زمانی که شرایط ممکن است شما را پایین بکشد.

رفتار محبت آمیز داشته باشید

انجام کارهای خوب برای دیگران به شما یادآوری می کند که شما قدرت ایجاد تغییر در جهان را دارید. بخشیدن به دیگران همچنین به شما کمک می کند مثبت تر فکر کنید و احساس شادی بیشتری داشته باشید. کمک به همسایه نیازمند، داوطلب شدن در یک فعالیت اجتماعی، یا جمع آوری پول برای یک موسسه خیریه تنها چند راه ساده برای بهبود روانشناختی سبک زندگی شما هستند.

همچنین در زندگی روزمره خود به دنبال راه هایی برای مهربانی با دیگران باشید. انجام این کار از طرق مختلفی برای شما سودمند است. در واقع، محققان نشان می‌دهند که اعمال محبت‌آمیز فردی، هم اندورفین و هم اکسی توسین – هورمون‌های احساس خوب – را آزاد می‌کند و همچنین ارتباطات عصبی جدید ایجاد می‌کند.

در نتیجه، مهربانی می‌تواند به یک عادت خود تقویت‌کننده تبدیل شود که انجام آن تلاش کمتری می‌طلبد. همچنین شواهدی وجود دارد که مهربانی و سلامت را به هم مرتبط می کند. بنابراین، به دنبال راه هایی برای مهربانی با دیگران باشید و بدن و ذهن شما از سلامت بیشتری برخوردار خواهند شد.

برای یک سبک زندگی سالم ذهن آگاهی را تمرین کنید

ذهن آگاهی، که به معنای ماندن در لحظه است، با مزایای بسیاری از افزایش شادی تا انعطاف پذیری بهتر مرتبط می باشد. اگرچه ذهن آگاهی مهارتی است که به تمرین و تلاش نیاز دارد، با گذشت زمان می توانید در یادگیری “نحوه بودن در زمان حال” بهتر شوید. انجام این تمرین مزایای زیادی دارد.

به عنوان مثال، مطالعات نشان می دهد که ذهن آگاهی به افراد کمک می کند تا استرس را مدیریت کنند، با بیماری های جدی کنار بیایند و اضطراب و افسردگی را کاهش دهند. در واقع، افرادی که ذهن آگاهی را تمرین می کنند، بهتر می توانند آرامش، اعتماد به نفس بهبود یافته و اشتیاق بیشتری در زندگی داشته باشند.

علاوه بر این، مطالعات بین ذهن آگاهی و تغییرات در بخش‌هایی از مغز که مسئول حافظه، یادگیری و احساسات هستند، ارتباط هایی را یافته‌اند. این کشف تعجب آور نیست زیرا ذهن آگاهی از شما می خواهد که به افکار، اعمال و بدن خود توجه کنید.

قدردانی را ابراز کنید

چه برای خدماتی، ایمیل بفرستید و به آنها بگویید که چقدر از آنها قدردانی می کنید یا در در یک وبلاگ مورد چیزهایی که به خاطر آنها احساس شکرگزاری می کنید بنویسید، ابراز قدردانی، شما را روی همه چیزهای خوب زندگی متمرکز می کند. حتی می توانید از طریق مهارت های اجتماعی نیز این کار را می توانید انجام دهید.

یاد گرفتن قدردانی در هر کاری که انجام می دهید تبدیل به یک سبک زندگی خواهد شد. متوجه خواهید شد که می توانید برای چیزهای کوچکی مانند زیبایی غروب خورشید و همچنین چیزهای بزرگ مانند یک شغل جدید سپاسگزار باشید. یافتن چیزهایی برای قدردانی یک راه ساده اما موثر برای تقویت سلامت روان شماست.

بخشش را تمرین کنید

رها کردن آسیب ها و خشم های گذشته کلید سلامت روان است. بخشیدن یک نفر به این معنی نیست که باید اجازه دهید آن شخص دوباره به شما صدمه بزند. در عوض، بخشش به معنای رهایی از خشمی است که شما را از زندگی عقب نگه می دارد و شما را به آن شخص محدود می کند.

بخشیدن شخصی دیگر، شما را آزاد می کند تا انرژی خود را صرف چیزهای مثبت بیشتری کنید. تا اینکه در مورد آسیب ها و توهین های گذشته نشخوار فکری کنید. اگر فردی که شما را ناراحت کرده هنوز هم سلامت شما را تهدید می کند، ممکن است ایجاد برخی مرزها برای محافظت از خود در برابر دردهای غیرضروری کمک کند.

دریافت نوبت دکتر علوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.