اهمیت خانواده

زندگی برای اکثر ما در دنیای مدرن بسیار تغییر کرده است. با پیشرفت تکنولوژی، تغییر هنجارهای فرهنگی، اولویت های جدید و اشکال جدید ارتباطی که از اینترنت تغذیه می شود، طبیعی است که بپرسیم چرا خانواده مهم است. آیا این واحد اجتماعی در حال افول است و دیگر جایی در زندگی مدرن ندارد؟ خوب، البته نه. خانواده اگر نه بیشتر به همان اندازه قبل مهم است. مهم نیست که چقدر زندگی خانواده ها در آینده تغییر می کند، احتمالاً به شکلی دیگری مورد نیاز خواهد بود.

چرا خانواده مهم است
خانواده می تواند کارکردهای مختلفی را انجام می دهد، اساس آن نقش مهمی در جامعه پذیری دارد. بنابراین همه ما به طور مستقیم یا غیرمستقیم تحت تأثیر این نهاد قدیمی هستیم.

بهترین روانشناسان تهران، خانواده را عامل اجتماعی شدن اولیه می دانند. خانواده اولین جایی است که کودکان در آن تعاملات بین فردی را تجربه می کنند که تا آخر عمر بر آنها تأثیر می گذارد. نبود یا وجود ساختار خانواده نقش مهمی در رشد فرد ایفا می کند. عادات و آموزه های اساسی به کودکی انتقال داده می شود و خانواده به عنوان منبع درس و دستور در طول زندگی عمل می کند.

در این مقاله قصد داریم به چند دلیل مهم برای اهمیت خانواده بپردازیم. خانواده مزایای متعددی را ارائه می دهد، اما ما بر روی این چند دلیل اصلی تمرکز می کنیم. برای مطالعه بیشتر می توانید به صفحه مشاوره خانواده نیز مراجعه فرمائید.

1. خانواده مهم است چون ساختار دارد

خانواده دارای یک سلسله مراتب است، پدر، مادر، فرزندان. احتمالاً اعضای خانواده گسترده هم از قبیل پدر یا مادر بزرگ نیز حضور داشته باشند. خانواده ساختار دارد و این ساختار محیطی مساعد برای رشد و یادگیری ایجاد می کند. یعنی دو فرآیند بسیار مهم.

خانواده یک سیستم حمایتی چه فیزیکی و چه عاطفی ایجاد می کند. بنابراین به فرد کمک می کند تا عضوی کارآمد در خانواده و جامعه خود باشد. این کار به رشد آنها ارزش بیشتری می دهد. هر یک از اعضای خانواده با عضویت در این نهاد ساختاریافته می توانند به اهمیت ساختار در زندگی و در کل جامعه پی ببرند.

2. خانواده مهم است چون امنیت ایجاد می کند

در مقطعی از زندگی، همه ما نیاز به محافظت داریم. ما در کودکی غافل از خطرات دنیا، کاملا وابسته به دنیا می آییم،. یکی از مهمترین وظایف خانواده تامین امنیت در همه سطوح است. امنیت فیزیکی، امنیت مالی، و غیره. اعضای جوان یک خانواده نیازی به نگرانی در مورد حفظ امنیت خود ندارند. بزرگسالان تا زمانی که آنها به اندازه کافی بزرگ شوند که مراقب خود باشند، این مسئولیت را بر عهده می گیرند. حتی پس از آن، خانواده همچنان همیشه آنجا هست تا در صورت نیاز امنیت را تامین کنند.

مهم نیست که چقدر به دردسر می افتید، همیشه می توانید به خانواده برگردید. بنابراین خانواده این امنیت را فراهم می کند، به شما اطمینان می دهد که افرادی را دارید که باید دوباره به آنها سر بزنید. افرادی که با خوشحالی در مواقع ضروری به شما کمک خواهند کرد.

3. خانواده مهم است چون در آن عشق جاری است

عشق در همه چیز وجود دارد، با عشق هر چیزی ممکن است. خانواده بر اساس شفقت، مهربانی و محبت ساخته شده است، خانواده بر اساس عشق ساخته شده است. همه ما برای افزودن هر نوع ارزشی به جامعه ای که در آن زندگی می کنیم به عشق نیاز داریم. زیرا از طریق عشق است که می توانیم بهترین های خود را ارائه دهیم.

والدین الگوهای ما هستند، آنها ما را بدون قید و شرط از بدو تولد دوست دارند، فداکاری می کنند تا مطمئن شوند ما بهترین ها را بدست آوریم و قوی و توانمند رشد کنیم. خانواده نقش مهمی ایفا می کند زیرا عشق را به صورت عملی به ما می آموزد، همدلی و مهربانی را به ما می آموزد، ویژگی هایی که برای یک زندگی سالم و با رضایت لازم است.

4. تحصیلات

آموزش به دو صورت رسمی و غیر رسمی است. قبل از اینکه به مدرسه برویم و سفر آموزش رسمی را شروع کنیم، جبهه خانه اولین مدرسه ما است. به ما آداب و رسوم یاد می‌دهند، داستان‌هایی با درس‌هایی برای آموختن می‌گویند، و عادت هایی را از والدین و خواهران و برادران می‌گیریم. خانواده اولین سطح روشنگری و جهت گیری مورد نیاز برای عملکرد مؤثر در جامعه را فراهم می کند.

دانش از طریق تعاملات بین اعضای خانواده منتقل می شود و دایره ای از نفوذ وجود دارد که در آن اعضا بر یکدیگر تأثیر می گذارند. داشتن خانواده باعث می شود مراحل اولیه زندگی غنی باشد، زیرا یک سیستم آموزشی طبیعی وجود دارد که شما را برای دنیا آماده می کند.

5. احساس تعلق

هیچ چیز به اندازه عضویت در یک خانواده دوست داشتنی و آرامش بخش نیست. زیرا احساس تعلق و امنیت می دهد. خانواده مانند یک سیستم حمایت عاطفی بدون تاریخ انقضا است. شما می توانید در هر زمان از منابع آن استفاده کنید. شما را همانگونه که هستید پذیرفته اند و بدون قید و شرط دوست داشته می شوید.

احساس تعلق یک نیاز انسانی است و داشتن خانواده این نیاز را برآورده می کند و به شما اعتماد به نفس و تعادل عاطفی می دهد. پژوهش های علمی نشان داده اند که احساس تعلق باعث بهبود انگیزه و پرورش نگرش مثبت نسبت به زندگی می شود.

6. عزت نفس و هویت

عزت نفس و هویت در سلسله مراتب نیازهای انسان مبتنی بر احترام شخصی و میل به احترام از سوی دیگران فهرست شده است. همه ما دوست داریم به ما احترام بگذارند، و بخشی از عشق احترام است. شما به افرادی که دوستشان دارید، صرف نظر از سن آنها احترام می گذارید. خانواده بر اساس عشق بنا شده است، بنابراین بر اساس احترام متقابل بنا شده است. خانواده بستر مناسبی برای عزت نفس بالا و احساس قوی هویت است.

7. خانواده مهم است چون منجر به خودشکوفایی می شود

همه ما نیازهای خودشکوفایی داریم و می‌خواهیم پتانسیل شخصی خود را محقق کنیم. اهداف و جاه‌طلبی‌هایی داریم، اما بدون ساختار پشتیبان، سفر خودشکوفایی می‌تواند یک سفر دشوار باشد.

یک خانواده خوب محیط مساعدی را برای اعضاء ایجاد می کند تا آن چیزی باشد که واقعاً هستند. شما می توانید آزادانه رویاهای خود را دنبال کنید و به دنبال آنها بروید زیرا در قالب اعضای خانواده که آماده کمک فکری و عاطفی هستند، از حمایت برخوردار می شوید.

8. برآوردن نیازهای اساسی

در شرایط عادی نیازهای اولیه تک تک اعضای یک خانواده باید برآورده شود. خانواده در زندگی ما مهم است زیرا تضمین می کند که نیازهای اساسی ما برآورده شود. منابع در یک خانواده جمع آوری می شوند تا هر عضو مراقبت و حمایت لازم را برای رشد فیزیکی، عاطفی و فکری دریافت کند.

خانواده خوب خانواده ای است که برای رفع نیازهای اولیه آعضاء خود برنامه ریزی محکمی داشته باشد. در اینجا نمی توان بر اهمیت برنامه ریزی و بودجه تاکید نکرد.

9. پشتیبانی

خانواده یک سیستم حمایتی است که می توانیم مطمئن باشیم تا آخر عمر به آن دسترسی خواهیم داشت. ما همیشه می توانیم روی خانواده حساب کنیم. حتی زمانی که مریض، شکسته و دلشکسته هستیم، از خانواده‌هایمان حمایت می‌کنیم. همه ما در زندگی با روزهای سختی روبه‌رو می‌شویم، و در این زمان‌های سخت به کسی نیاز داریم که به او تکیه کنیم، اینجا جایی است که فرد خانواده دار هرگز شکست نمی‌خورد.

10. خاطرات

 خاطرات تا زمانی که زنده ایم با ما می مانند، آنها مانند همراهان نامرئی ما هستند که گذشته را به ما یادآوری می کنند و ما را برای آینده آماده می کنند. ما زمان زیادی را با خانواده خود می گذرانیم و در این فرآیند خاطرات زیادی می سازیم، این خاطرات بخشی از شخصیت ما را تشکیل می دهند، بر رفتار ما تأثیر می گذارند و به طور نامحسوسی بر انتخاب های ما تأثیر می گذارند.

نتیجه گیری

دلایل زیادی وجود دارد که می توان در مورد آنها بحث کرد، اما مواردی که مورد بحث قرار گرفت، دلایل اصلی هستند که همه ما می توانیم با آنها ارتباط برقرار کنیم.

ما به عنوان انسان نیازهایی، عاطفی و فیزیکی داریم که از حوزه‌های مختلف تأثیر می پذیرد. خانواده بسیار مهم است زیرا به تنهایی درصد زیادی از نیازهای ما را تامین می کند. اهمیت خانواده قابل اغراق نیست، خانواده اساس جامعه است و از مزایای ذکر شده به طور قاطع می توان گفت که خانواده رکن جامعه است. برای دریافت نوبت روانشناس می توانید از اطلاعات تماس انتهای همین صفحه استفاده کنید.

4 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

  • با سلام و تبریک سال نو مطالب فوق الذکر مطلوب کارآمد و در مسیر زندگی مورد نیاز انسانهاست واز اساتید و بزرگان علم و دانش و ادب که آموخته‌های خود را وفق انسانها کرده و راهنمای انسانهای ناآگاه از مسائل مورد نیازشان هستند تشکر و قدردانی کرده برایشان بهترینها را آرزو دارم به امید رشد و شکوفایی انسان و انسانیت و داشتن زندگی خوب و دنیایی زیبا و انجام وظایف انسانی موفق باشید دوستتان دارم خدا نگهدار

    پاسخ
  • مطالب تون واقعا مفید و عالی بود.

    پاسخ
  • سلام من با پسری اشنا شدم که هردوی ما عقاید یکسانی داریم ولی خانواده او مذهبی بوده . خانواده من هم تا پارسال مذهبی بودن ولی یه مدتی است که تغییر کرده اند ، ما میتونیم جدی کنیم رابطه رو یا خیر

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.