استفاده بهتر از روان درمانی

بسیاری از افراد تعجب می کنند که آیا به روان درمانی نیاز دارند و آیا رواندرمانی به آنها کمک می کند. چگونه یک درمانگر خوب پیدا می کنید؟ چگونه می توانند استفاده بهتر از روان درمانی داشته باشند؟ مراجعین باید نکاتی را پیرامون جلسات رواندرمانی بیاموزند و برای وقت و هزینه ای که می کنند ارزش قائل باشند. در اینجا چند نکته وجود دارد که به مراجعین کمک می کند تا بهترین نتیجه را از جلسات رواندرمانی بدست آورند.

استفاده بهتر از رواندرمانی

از کل زمان جلسه بهره مند شوید

 جلسات رواندرمانی فقط 50 دقیقه است. با 10 دقیقه زودتر رسیدن می توانید برای کسب آرامش، نظم بخشی به افکار، آماده شدن برای جلسه و در نهایت استفاده بهتر از روان درمانی اقدام کنید. برای استفاده بهتر از روان درمانی هیشه سعی کنید کمی زوتر به روانشناس مراجعه کنید. قابل ذکر است که معمولا جلسات خانواده درمانی نیز همین قدر زمان نیاز دارد. برای دریافت یک مشاوره خانواده از طریق همین وب سایت می توانید نوبت خود را رزرو فرمائید.

در جلسه به گذر زمان توجه نکنید

زود در جلسه روانشناسی خود حاضر شوید. اما اجازه دهید که درمانگر به موقع پایان جلسه را اعلام کند. شما به موضوعاتی که باید در طول باید مطرح شوند فکر کنید. درمانگر می تواند اتمام جلسه را مدیریت کند.

با ذهنی باز به اولین قرار ملاقات خود بروید.

اولین جلسه درمان می تواند بسیار متفاوت باشد. رابطه درمانی احتمالاً پویایی متفاوت از آنچه قبلاً تجربه کرده اید داشته باشد. با این موضوع به عنوان یک فرصت و با ذهن باز مواجه شوید. اولین جلسه در مورد شناخت شما و مشکلات و شروع برنامه ریزی درمانی است.

اگر احساسات خام غیر منتظره ای را تجربه کردید تعجب نکنید. بسیاری از افراد در اولین جلسه خود فقط با آرامش خاطر از داشتن شخصی برای گفتگو گریه می كنند. بگذارید احساست شما آزاد شوند. رواندرمانی برای شما شرایط لازم را فراهم می سازد.

نتایج جلسات را در زندگی خود در نظر بگیرید

هنگامی که از آموخته های جلسات استفاده می کنید و آن را در بقیه طول هفته به کار می گیرید، درمان بهترین نتیجه را خواهد داشت. بین جلسات به حیطه هایی از زندگی خود که می خواهید در آنها تغییر ایجاد کنید، توجه کنید. برای شما مفید است که تغییر را تمرین کنید.

یادادشت برداری کنید

برای تأمل بیشتر در جلسات خود از یک روزنگار استفاده کنید و مواردی را که در طول هفته درباره خود مشاهده می کنید یادداشت کنید. لازم نیست “دفترچه خاطرات” درست کنید. فقط ثبت افکار یا احساسات شما می تواند کافی باشد است. ترجیحا یادداشت های خود را در جلسات به همراه داشته باشید.

درباره حق مشاوره قبل از شروع درمان سئوال کنید

قبل از شروع جلسه درباره حق مشاوره نحوه پرداخت و بیمه اطلاعات کسب کنید. هیچ چیز دشوارتر از پایان جلسه مفیدی نیست که بعد از آن بفهمید به دلیل هزینه درمان دیگر قادر به ادامه نیستید. در ابتدای درمان تمام این مسائل را مدیریت کنید. این کار به استفاده بهتر از روان درمانی کمک می کند.

ارتباط درمانی

بعد از این موارد تجاری، مسائل مربوط به ارتباط با درمانگر موضوع مهم بعدی است. این می تواند تمامیت درمان شما تحت تاثیر قرار دهد. در بحث درمان موضوع ارتباط درمانی اولویت اول را دارد زیرا بر کلیت روند درمان تاثیر می گذارد.

من چه می خواهم؟ چگونه احساس می کنم؟

این دو سوال برای مراجعینی که احساس “نمی دانم چه بگویم” پیدا می کنند، راهکار مناسبی است. اگر احساس آشفتگی دارید و نمی دانید در مورد چه موضوعی باید صحبت کنید، این سوال ها را دوباره مرور کنید و مطمئناً مطالبی برای گفتگو پیدا خواهید کرد.

از هر چیزی بپرسید

مراجعین بعضی اوقات سوال های خود را سانسور می کنند زیرا معتقدند که پرسیدن برخلاف قوانین است. شما مجاز هستید هرچه می خواهید بپرسید. بگذارید درمانگر مرزهای فکر مشغولی های شما را آشکار سازد. آیا می خواهید از جزئیات شخصی، اظهار نظر حرفه ای یا توضیحی درباره آنچه درمانگر گفته یا انجام داده است بیشتر بدانید؟ برو جلو و بپرس ممکن است پاسخ مستقیمی دریافت نکنید. اما دلیل بی پاسخ ماندن را حتما دریافت می کنید. و در مورد خود چیزهای بیشتری می اموزید.

وضعیت خود را پایش کنید

در هر زمان از درمان وضعیت خود را بررسی کنید. چگونه روانشناس و شما با هم کار می کنید؟ چقدر خوب یکدیگر را درک می کنید؟ آیا در این مرحله درمان تغییرات زیاد است یا به آهستگی پیش می رود؟ در حالت ایده آل درمان یک نوع مواجهه غیر مستقیم با با افکار و احساسات شماست. اما به نحوی هر دوی شما افکار خود را در جلسات به اشتراک می گذارید.

چیزهای جدید را امتحان کنید

درمان مکانی عالی برای متفکران به جهت احساس کردن، شنوندگان برای تمرین گفتگو کردن، افراد منفعل برای ابراز وجود و غیره است. آیا می خواهید مواجه شدن را تمرین کنید؟ آیا قاطعیت ورزی شما نیاز به مرور دارد؟ یا گریه ردن در مقابل دیگری نیاز به مکانی امن دارد؟ درمان مکانی عالی برای این تجربیات جدید است.

ماهیگیری را بیاموزید

بسیاری از افراد از درمانگر خود توصیه می خواهند. درمان بیشتر از این است که درمانگر بجای شما تصمیم بگیرد. درمانگر بیشتر به شما کمک می کند تا به نتیجه گیری خود برسید. این امر در دراز مدت برای شما مفید خواهد بود. هرچند ممکن است در لحظه آموختن کمی ناامید شوید.

چرا بپرسید

بگذارید کودک 3 ساله درونی شما بیرون برود و بپرسید چرا اینگونه رفتار / فکر / احساس می کنید. چرا اینقدر از رئیسم متنفرم؟ به چه دلیل قبل از جلسات اینقدر اضطراب دارم؟ چرا پیراهن درمانگر مرا آزار می دهد؟

اصطلاحات را به چالش بکشید

برخی از درمانگران مدت زیادی است که رواندرمانی انجام می دهند. ممکن است تصور کنند همه می دانند در مورد چه چیزی صحبت می کنند. اگر درمانگر اصطلاحی را مطرح کرد كه آن را درك نکردید (“اين نقض مرز، مشكلات رها شدگی شما را تشدید کرده و عقده اديپ تثبیت شده باقی می ماند”).

افکار عجیب و غریب خود را بیان کنید

درمان مکانی است که افکار عجیب و غریب در آن قابل قبول است. در واقع، هر چقدر عجیب تر، بهتر. انگیزه ناگهانی دارید؟ بیانش کنید. بازگشت به حافظه خاصی به وقوع می پیوندد؟ از صحبت در مورد آن غافل نشوید. عبارت “بعضی چیزها بهتر است ناگفته باقی بماند” در رواندرمانی کاربرد ندارد. بنابراین آزادانه صحبت کنید. چیزهای جالبی خواهید آموخت.

نسبت به درمانگر خود آگاه باشید

آنچه را از یک دکتر روانشناس در تهران را تصور می کردید با احساس فعلی خود مقایسه کنید. احساس خود را نسب به درمان مرور کنید. بسیاری از افراد به واسطه آنچه قبلا تجربه کرده اند تصورات متفاوتی درباره رواندرمانی دارند. بسیاری از این برداشت های ذهنی ممکن است بعد از ورود به درمان نیاز به ارزیابی مجدد داشته باشند.

عمیق تر شوید

اگر متوجه شدید که در حال رد شدن از جزئیات پیش پا افتاده خود هستید یا به سکوت های مزمن می رسید، شاید مسئله عمیق تری وجود داشته باشد که از آن اجتناب می کنید. درمان درباره سکوت شما حرفه ای برخورد می کند. درباره آنچه در مورد خودتان کشف می کنید عمیق باشید. وقت بگذارید و کاوش کنید که کیستید، چه احساسی دارید و چرا رفتارهای فعلی خود را انجام می دهید. این شناخت جدید است که برای شما تعادل و آرامش به ارمغان می آورد.

اجازه تغییر را بدهید

برخی از افراد درخواست تغییر می کنند اما وقتی واقعاً اتفاق می افتد احساس ناراحتی می کنند. بپذیرید که اگر به دنبال تغییر هستید، احتمالاً آن را تجربه خواهید کرد. با این حال ممکن است نیاز به تغییر بیشتری از آنچه که فکر می کردید، باشد. یک اختلال در غذا خوردن، مشکلات جنسی، تعارض های بین فردی، اعتیاد، این مشکلات ممکن است نیاز به یک اصلاح اساسی در زندگی داشته باشند، نه فقط یک اصلاح کوچک.

درگیر شوید و لذت ببرید

درمان مانند ثبت نام در دوره ای است که موضوع آن دروه خود شما هستید. اگر کنجکاو، آموزش پذیر و با انگیزه هستید، رواندرمانی می تواند یکی از چالش برانگیزترین و جذاب ترین دوره هایی باشد که گذرانده اید. استفاده بهتر از روان درمانی با این ذهنیت ها امکان پذیر می شود.

از پایان درمان نترسید

بگذارید درمان یکی از تجربه های با پایان خوب باشد. بعد از پایان درمان شما نحوه حل مشکلات احتمالی در زندگی را آموخته اید. با این حال هر زمان دیگری که نیاز داشتید دوباره به درمان وارد شوید با درمانگر خود صحبت کنید. بعد از مطالعه این مقاله ممکن است به ویزیت روانشناس نیاز پیدا کرده باشید. برای نوبت حضوری روانشناس می توانید از اطلاعات تماس انتهای همین صفحه استفاده فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.