فراموشی

فراموشی نوعی از دست دادن حافظه است. برخی از افراد مبتلا به فراموشی در ایجاد خاطرات جدید مشکل دارند. برخی دیگر نمی توانند وقایع یا تجربیات گذشته را به خاطر بیاورند. افراد مبتلا به فراموشی معمولاً اطلاعات مربوط به خود و همچنین حافظه حرکتی خود را حفظ می کنند.

فراموشی چیست
از دست دادن حافظه خفیف بخشی طبیعی از افزایش سن است. از دست دادن قابل توجه حافظه، یا ناتوانی در ایجاد خاطرات جدید، ممکن است نشان دهنده وجود یک اختلال فراموشی باشد.

علائم فراموشی

علامت اولیه فراموشی از دست دادن حافظه یا ناتوانی در ایجاد خاطرات جدید است. اگر یادزدودگی دارید، در یادآوری خاطرات، رویدادها، مکان‌ها یا جزئیات خاص مشکل خواهید داشت. جزئیات می تواند از آنچه امروز صبح خورده اید تا نام رئیس جمهور فعلی را شامل شود. اما شما همچنان حافظه حرکتی خود را حفظ خواهید کرد. مانند توانایی راه رفتن و همچنین تسلط به هر زبانی که با آن صحبت می کنید.

انواع مختلفی از فراموشی وجود دارد. از جمله فراموشی پس گستر، فراموشی پیش گستر و فراموشی کلی گذرا.

فراموشی پس گستر

وقتی فراموشی پس گستر دارید، خاطرات موجود و قبلی را از دست می دهید. این نوع فراموشی معمولاً بر خاطراتی که اخیراً شکل گرفته است تأثیر می گذارد. خاطرات قدیمی تر، مانند خاطرات دوران کودکی، معمولاً کندتر تحت تأثیر قرار می گیرند. بیماری هایی مانند زوال عقل باعث فراموشی تدریجی پس گستر می شود.

فراموشی پیش گستر

وقتی فراموشی پیش گستر داشته باشید، نمی توانید خاطرات جدیدی بسازید. این اثر می تواند موقتی باشد. به عنوان مثال، شما می توانید آن را در هنگام آشفتگی ناشی از مصرف زیاد الکل تجربه کنید. همچنین می تواند دائمی باشد. اگر ناحیه ای از مغز که به نام هیپوکامپ شناخته می شود آسیب دیده باشد، می توانید آن را تجربه کنید. هیپوکامپ شما نقش مهمی در شکل گیری خاطرات بازی می کند.

فراموشی کلی گذرا

فراموشی کلی گذرا (TGA) یک وضعیت ناشناخته است. اگر به آن ابتلا پیدا کنید، سردرگمی یا آشفتگی را تجربه خواهید کرد که به طور مکرر در طی چند ساعت افزایش و کاهش میابد. ممکن است چند ساعت قبل از حمله، فقدان حافظه را تجربه کنید و احتمالاً هیچ خاطره ماندگاری از این تجربه نخواهید داشت. محققین فکر می کنند که TGA در نتیجه فعالیت های شبیه به تشنج یا انسداد مختصر رگ های خونی مغز شما رخ می دهد. این وضعیت بیشتر در میانسالان و افراد مسن رخ می دهد.

فراموشی کودکی

اکثر مردم نمی توانند سه تا پنج سال اول زندگی را به خاطر بیاورند. این پدیده رایج یادزدودگی دوران کودکی نامیده می شود.

ناتوانی بزرگسالان در به خاطر آوردن خاطرات اپیزودیک اولیه، به علت فراموشی سریع در دوران کودکی است. هنوز مشخص نیست ذهنی که به سرعت فراموش می کند یا هنوز قادر به تشکیل خاطرات طولانی مدت نیست، چگونه می تواند چنین تأثیر طولانی مدت و مهمی در بزرگسالی داشته باشد.

علل فراموشی

زوال عقل

تصور می شود مکان یک خاطره در مغز شما به سن آن بستگی دارد. برای از دست دادن خاطرات قدیمی، باید زوال مغزی گسترده داشته باشید. این می تواند ناشی از بیماری آلزایمر یا سایر اشکال دمانس باشد. افراد مبتلا به زوال عقل معمولاً ابتدا خاطرات اخیر خود را از دست می دهند و خاطرات قدیمی را طولانی تر نگه می دارند.

آنوکسی

کاهش سطح اکسیژن همچنین می تواند بر کل مغز شما تأثیر بگذارد و منجر به از دست دادن حافظه شود. این حالت آنکسی نامیده می شود. اگر آنکسی به اندازه کافی شدید نباشد که باعث آسیب مغزی شود، از دست دادن حافظه می تواند موقتی باشد.

آسیب به هیپوکامپ

هیپوکامپ شما بخشی از مغز و سیستم لیمبیک است که مسئول حافظه است. فعالیت های آن شامل تشکیل خاطرات، سازماندهی خاطرات و بازیابی آنها در صورت نیاز است. سلول های آن برخی از تشنه ترین و شکننده ترین سلول های مغز شما هستند. آنها به راحتی توسط اکسیژن ناکافی و سایر تهدیدات مانند سموم مختل می شوند.

هنگامی که هیپوکامپ شما آسیب دیده است، در ایجاد خاطرات جدید مشکل خواهید داشت. اگر هیپوکامپ شما در هر دو نیمه مغز آسیب دیده باشد، می تواند به فراموشی کامل منجر شود.

جراحت سر

صدمات و ضربه‌ به سر و همچنین سکته مغزی، تومورها و عفونت‌ها نیز می‌توانند باعث آسیب به حافظه شوند. این آسیب می تواند شامل مشکلات حافظه دائمی باشد. ضربه مغزی معمولاً خاطرات ساعت‌ها، روزها یا هفته‌های قبل و بعد از آسیب را مختل می‌کند.

مصرف الکل

مصرف کوتاه مدت الکل می تواند باعث فراموشی شود. این یک شکل موقتی از فراموشی پیش گستر است. اعتیاد طولانی مدت به الکل می تواند باعث سندرم ورنیکه کورساکوف شود. اگر به این بیماری مبتلا شوید، در ایجاد خاطرات جدید مشکل خواهید داشت اما ممکن است از آن آگاه نباشید.

تروما یا استرس

تروما یا استرس شدید نیز می تواند باعث فراموشی تجزیه ای شود. با این وضعیت، ذهن شما افکار، احساسات یا اطلاعاتی را که قادر به مدیریت آنها نیستید، رد می کند. نوع خاصی از فراموشی به نام فراموشی تجزیه‌ای می‌تواند منجر به سفر یا سرگردانی غیرمنتظره شود. همچنین می تواند منجر به یادزدودگی در مورد شرایط سفر و همچنین یادزدودگی سایر جزئیات زندگی شما شود.

درمان با الکتروشوک

اگر به علت افسردگی یا دیگر اختلالات، درمان شوک الکتریکی دریافت می‌کنید، ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها فراموشی پس گستر را تجربه کنید. همچنین ممکن است فراموشی پیش گستر را تجربه کنید که ممکن است پس از اتمام درمان برطرف می شود.

فراموشی چگونه تشخیص داده می شود؟

فراموشی را می توان توسط خودتان یا بهترین روانشناسان تهران تشخیص داد. روانشناس با پرسیدن سوالاتی در مورد از دست دادن حافظه شما و همچنین سایر علائمی که ممکن است داشته باشید شروع می کند. در فرایند تشخیص ممکن است از یکی از اعضای خانواده یا مراقب شما خواسته شود که در ارزیابی کمک کند. زیرا باید از درستی پاسخ ها اطمینان حاصل شود.

همچنین مطالعه کنید: مشاوره خانواده

روانشناس همچنین ممکن است از تست های روان شناختی برای بررسی حافظه شما استفاده کند. آنها همچنین ممکن است آزمایش های تشخیصی دیگری را نیز انجام دهند. به عنوان مثال، ممکن است از MRI یا سی تی اسکن برای بررسی علائم آسیب مغزی استفاده شود. ممکن است از آزمایش خون برای بررسی کمبودهای تغذیه ای، عفونت ها یا سایر مسائل استفاده شود. همچنین ممکن است آزمایشاتی برای بررسی مشکلات نورولوژیک توصیه شود.

اگر نگران از دست دادن حافظه خود هستید و در حال حاضر روانشناس ندارید، می توانید از طریق اطلاعات تماس انتهای همین صفحه اقدام به درافت نوبت کنید.

فراموشی چگونه درمان می شود؟

برای درمان فراموشی، روانشناس بر روی علت زمینه ای بیماری شما تمرکز می کند.

فراموشی ناشی از مواد شیمیایی، به عنوان مثال الکل، می تواند از طریق سم زدایی برطرف شود. هنگامی که دارو از سیستم عصبی مرکزی شما خارج شود، احتمالاً مشکلات حافظه شما فروکش خواهد کرد.

یادزدودگی ناشی از ضربه خفیف سر معمولاً بدون درمان در طول زمان برطرف می شود. فراموشی ناشی از آسیب شدید سر ممکن است فروکش نکند. با این حال، بهبودی نسبی معمولاً در عرض شش تا نه ماه رخ می دهد.

یادزدودگی ناشی از زوال عقل اغلب غیر قابل درمان است. با این حال، روانشناس ممکن است راهکارهایی برای تقویت از یادگیری و حافظه ارائه کند.

ممکن است کاهش حافظه را مداوم تجربه می کنید. در این شرایط روانشناس ممکن است رواندرمانی را توصیه کند. این نوع درمان می تواند به شما در یادگیری اطلاعات جدید و مهارت های حافظه برای زندگی روزمره کمک کند. درمانگر شما همچنین می تواند به شما یاد دهد که چگونه از ابزارها و تکنیک های حافظه برای سازماندهی اطلاعات استفاده کنید تا بازیابی آن آسان تر شود.

پیشگیری از فراموشی

عادات سالم زیر می تواند خطر یادزدودگی، آسیب سر، زوال عقل، سکته مغزی و سایر علل بالقوه از دست دادن حافظه را کاهش دهد:

از مصرف الکل یا مواد مخدر خودداری کنید.

هنگام انجام فعالیت هایی که شما را در معرض خطر ضربه مغزی قرار می دهد، از محافظ استفاده کنید.

در طول زندگی خود از نظر ذهنی فعال باشید. به عنوان مثال، در کلاس‌ها شرکت کنید، سفرهای جدید را تجربه کنید، کتاب‌های جدید بخوانید و بازی‌های چالش برانگیز ذهنی انجام دهید.

در طول زندگی خود از نظر بدنی فعال باشید.

از یک رژیم غذایی سالم برای قلب، شامل میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین های کم چرب استفاده کنید.

آب زیاد بنوشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.