رویا چیست

ما تقریباً یک سوم زندگی خود را در خواب می گذرانیم و در این مدت رویا می بینیم. در حالی که تئوری های زیادی برای توضیح اینکه چرا خواب می بینیم وجود دارد، هیچ کس هنوز به طور کامل هدف آنها یا معنای دقیق رویا ها را درک نکرده است. برخی از محققان بر این باورند که آنها معنای نمادین دارند، در حالی که برخی دیگر معتقدند که رویاها افکار تصویری هستند. چیزی که دانشمندان می‌دانند این است که تقریباً همه افراد خواب می‌بینند، و این رویاها می‌توانند جذاب، هیجان‌انگیز، ترسناک و یا کاملاً عجیب باشند. در ادامه حقایق جالب در مورد رویاها که باید در مورد رویاها بدانید آورده شده است.

رویاها یکی از جذاب ترین و رازآلودترین جنبه های خواب هستند. زیگموند فروید در اواخر قرن نوزدهم به جلب توجه به رویاها کمک کرد. در ادامه، تحقیقات قابل توجهی برای ارزیابی روانشناسی رویاها انجام شده است.

رویا
با وجود دانش علمی پیشرفته، چیزهای زیادی در مورد خواب و رویا ناشناخته باقی مانده است. حتی اساسی ترین سوال یعنی اینکه چرا اصلاً رویا می بینیم؟ هنوز موضوع بحث قابل توجهی است. اگرچه هیچ توضیح ساده ای برای معنی و هدف رویاها وجود ندارد، اما درک اصول اولیه رویاها، تأثیر بالقوه کابوس ها و اقداماتی که می توانید برای خواب بهتر با رویاهای شیرین انجام دهید، نیز مفید است.

بیشتر رویاها فراموش می شوند

95% از تمام رویاها بلافاصله پس از بیدار شدن به سرعت فراموش می شوند. طبق یک نظریه در مورد اینکه چرا به خاطر سپردن رویاها بسیار دشوار است، تغییرات مغزی که در طول خواب رخ می دهد، از پردازش و ذخیره سازی اطلاعات مورد نیاز برای شکل گیری خاطره پشتیبانی نمی کند.

اسکن مغز افراد در حال خواب نشان داده است که لوب های فرونتال، ناحیه ای که نقش کلیدی در شکل گیری حافظه ایفا می کند، در طول خواب REM یعنی مرحله ای که رویا در آن رخ می دهد، غیرفعال هستند.

یک مطالعه اخیر که در ژورنال علوم رفتاری و مغز منتشر شد، نشان داد که فراموشی رویاها ممکن است به دلیل تغییر در سطوح انتقال دهنده های عصبی خاص، به ویژه استیل کولین و نوراپی نفرین، در طول خواب REM باشد.

با این حال، مطالعه دیگری که در مجله علمی Frontiers منتشر شده است، ارتباط بین یادآوری رویا و تراکم ماده مغزی قشر پیشانی میانی (MPFC) را نشان می‌دهد. شرکت کنندگان با تراکم ماده سفید بالاتر، یادآوری خواب بیشتری را گزارش کردند.

همه رویاها رنگی نیستند

در حالی که اکثر مردم گزارش می‌دهند که خواب‌های رنگی می‌بینند، تقریباً 12 درصد از مردم ادعا می‌کنند که فقط رویاهای سیاه و سفید می‌بینند. در مطالعاتی که افراد از خواب بیدار می شدند و از آنها خواسته می شد تا رنگ‌هایی را از جداول انتخاب کنند که با رنگ‌های رویاهایشان مطابقت داشته باشد. رنگ های پاستل مانند و ملایم رنگ هایی بودند که اغلب انتخاب می شدند.

افراد زیر 25 سال به ندرت گزارش می دهند که خواب سیاه و سفید می بینند. با این حال، افراد بالای 55 سال در حدود 25 درصد مواقع خواب های سیاه و سفید را گزارش می کنند. محققان معتقدند که این تفاوت در نتیجه قرار گرفتن در معرض تلویزیون سیاه و سفید در دوران کودکی است. این ایده توسط یک مطالعه قدیمی پشتیبانی می شود، که نشان می دهد افراد در دهه 1940 به ندرت گزارش می دادند که رویاهای رنگی دیده اند.

مردان و زنان رویای متفاوتی دارند

محققان متوجه تفاوت هایی بین زن و مرد در رابطه با محتوای رویاهایشان شده اند. در چندین مطالعه، مردان به طور قابل توجهی بیشتر از زنان خواب اسلحه می بینند، در حالی که زنان بیشتر از مردان درباره لباس خواب می بینند.

مطالعه دیگری نشان داد که رویاهای مردان دارای محتوای تهاجمی و فعالیت بدنی بیشتری هستند. در حالی که رویاهای زنان بیشتر حاوی طرد شدن است و همچنین مکالمه بیشتری نسبت به فعالیت بدنی دارد.

زنان تمایل دارند رویاهای کمی طولانی تری ببینند که دارای شخصیت های بیشتری باشد. وقتی صحبت از شخصیت هایی می شود که معمولاً در رویاها ظاهر می شوند، مردان دو برابر بیشتر از زنان در مورد مردان دیگر خواب می بینند، در حالی که زنان تمایل دارند در مورد هر دو جنس به طور مساوی رویا ببینند.

حیوانات نیز احتمالا رویا می بینند

خیلی ها فکر می کنند وقتی یک سگ در خواب دمش را تکان می دهد یا وقتی یک گربه  درخواب پنجه می زند، در حال رویا دیدن هستند. در حالی که نمی توان با اطمینان گفت که واقعاً این چنین است، محققان بر این باورند که این احتمال وجود دارد که اکثر حیوانات، از جمله پستانداران، پرندگان، خزندگان و ماهی ها، مراحل خواب را پشت سر بگذارند.

با این حال، حیوانات ممکن است رویاها را مانند انسان ها تجربه نکنند. به عبارت دیگر، ممکن است بیدار نشوند، تصاویر را به خاطر بسپارند و خط داستانی را به آن وصل کنند.

دریافت نوبت دکتر علوی

شما می توانید رویاهای خود را کنترل کنید

رؤیای شفاف خوابی است که در آن با وجود اینکه هنوز خوابید، متوجه می شوید که در حال دیدن خواب هستید. تصور می شود رویای شفاف حالتی ترکیبی از هوشیاری و خواب REM است که در طی آن اغلب می توانید محتوای رویا را هدایت یا کنترل کنید. محققان می‌گویند که افراد می‌توانند از تکنیک‌های مختلفی برای یادگیری رویاهای شفاف استفاده کنند.

تقریباً نیمی از مردم می‌توانند حداقل یک مورد از رویاهای شفاف را به خاطر بیاورند، و برخی از افراد می‌توانند اغلب رویاهای شفاف ببینند.

رویاهای منفی رایج ترند

در طی یک دوره بیش از 40 سال، دو محقق بیش از 50000 گزارش رویا از دانشجویان جمع آوری کردند. این گزارش‌ها در طول دهه 1990 در دسترس عموم قرار گرفت. گزارش‌های رویا نشان داد که احساسات بسیاری در طول رویاها تجربه می‌شوند.

عوامل متعددی وجود دارد که می تواند بر محتوای احساسی رویاها تأثیر بگذارد. از جمله اضطراب، استرس و برخی داروها. یک مطالعه نشان داد که محرک های خارجی، از جمله بوی خوب و بد، می توانند در رویاهای مثبت و منفی نقش داشته باشند.

رایج ترین احساسی که در رویاها تجربه می شود، اضطراب است و به طور کلی احساسات منفی بسیار رایج تر از احساسات مثبت هستند.

افراد نابینا ممکن است رویا داشته باشند

در مطالعه‌ ای روی افرادی که از بدو تولد نابینا بوده‌اند، محققان دریافتند که به نظر می‌رسد آنها هنوز تصاویر بصری را در رویاهای خود تجربه می‌کنند و همچنین حرکات چشمی دارند که با یادآوری رویاهای مرتبط است.

اگرچه حرکات چشم آن‌ها در طول REM کمتر از شرکت‌کنندگان بینا بود. اما شرکت‌کنندگان نابینا همان حس‌های رویایی از جمله محتوای بصری را گزارش کردند.

شما در حالی که رویا می بینید فلج می شوید

خواب REM با فلج عضلات ارادی مشخص می شود. این پدیده به عنوان آتونیا REM شناخته می شود و شما را از انجام رویاهای خود در هنگام خواب باز می دارد. اساساً، چون نورون های حرکتی تحریک نمی شوند، بدن شما حرکت نمی کند.

در برخی موارد، این فلج حتی می تواند تا 10 دقیقه به حالت بیداری نیز ادامه یابد، وضعیتی که به عنوان فلج خواب شناخته می شود.

در حالی که این تجربه می تواند ترسناک باشد، بهترین روانشناس تهران توصیه می کند که کاملا طبیعی است و باید فقط چند دقیقه قبل از بازگشت کنترل عادی ماهیچه ها، ادامه داشته باشد.

برخی از رویاها جهانی هستند

در حالی که رویاها اغلب به شدت تحت تأثیر تجربیات شخصی ما هستند، محققان دریافته‌اند که برخی موضوعات رویاها در فرهنگ‌های مختلف بسیار رایج هستند.

به عنوان مثال، مردم از سراسر جهان اغلب در مورد تعقیب، حمله یا افتادن خواب می بینند. دیگر تجارب رایج خواب عبارتند از احساس یخ زدگی و ناتوانی در حرکت، دیر رسیدن، پرواز و برهنه شدن در ملاء عام.

آیا رویا معنی دارد؟

نحوه تعبیر رویا و اینکه آیا اصلاً معنی دارد یا خیر، موضوعاتی است که اختلاف نظر قابل توجهی درباره آنخا وجود دارد. برخی از روانشناسان استدلال کرده اند که رویاها بینشی را در مورد روان یا زندگی روزمره فرد ارائه می دهند. برخی دیگر محتوای آنها را بیش از حد متناقض یا گیج کننده می دانند که نمی تواند به طور قابل اعتماد معنی ارائه دهد.

تقریباً همه روانشناسان اذعان می‌کنند که رویاها می‌توانند حاوی محتوایی باشند که به تجربیات بیداری مربوط می‌شود. اگرچه ممکن است محتوا تغییر کند یا اشتباه ارائه شود. برای مثال، در توصیف رویاها، مردم اغلب به افرادی اشاره می‌کنند که به وضوح می‌شناسند، حتی اگر ظاهرشان در رویا مخدوش شده باشد.

با این حال، معنای جزئیات زندگی واقعی که در رویاها ظاهر می شود، هنوز مشخص نیست. “فرضیه تداوم” در تحقیقات رویا معتقد است که رویاها و زندگی بیداری با یکدیگر در هم تنیده هستند و بنابراین شامل موضوعات و محتواهای همپوشانی شده هستند. از سوی دیگر، “فرضیه ناپیوستگی”، تفکر در طول رویا و بیداری را از نظر ساختاری متمایز می بیند.

با اینکه تحلیل رویاها بیشتر در روانکاوی دنبال می شود اما ممکن است یک مشاور خانواده نیز با آگاهی از تحلیل رویاها به شناخت بهتری از تعارض های زیربنایی مراجع خود دست پیدا کند. در حالی که تحلیل رویاها ممکن است جزئی از خود انعکاس شخصی یا روانشناختی باشد، بر اساس شواهد موجود، بیان اینکه روشی قطعی برای تعبیر و درک معنای رویاها در بیداری و زندگی روزمره وجود دارد، دشوار است. اگر در رابطه با موضوع رویا نیاز به صحبت با روانشناس پیدا کردید می توانید از اطلاعات تماس انتهای همین صفحه استفاده کنید.

1 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

  • در خواب گوسفندی را کشتم.
    دیدم قفل در خانه ما شکسته است.
    غریبه ها از من یک کتاب مذهبی خواستند.
    زنی را که نمی شناختم در خانه دیدم و با او صحبت کردم

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.