درمان راه حل محور

درمان راه حل محور شکلی از رواندرمانی است که در آن ابزارهایی در اختیار مراجع قرار می گیرد تا مشکلات حاصل از عوامل استرس زای بزرگ و کوچک زندگی را شناسایی و حل کند. هدف آن بهبود کیفیت کلی زندگی شما و کاهش تاثیر منفی بیماری های روانی و جسمی است.

درمان راه حل محور می‌تواند برای درمان افسردگی، و نیز سایر بیماری‌ها استفاده شود. می‌تواند توسط روانشناس یا مشاور خانواده انجام شود و ممکن است با سایر رویکردهای درمانی ترکیب شود.

فرض اساسی این رواندرمانی این است که علائم آسیب شناسی روانی را اغلب می توان به عنوان پیامدهای منفی مقابله ناکارآمد یا ناسازگار درک کرد.

هدف این درمان کمک به افراد است تا دیدگاهی خوش بینانه و واقع بینانه از مقابله اتخاذ کنند، نقش احساسات را به طور مؤثرتر درک کنند، و به طور خلاقانه یک برنامه اقدام برای کاهش پریشانی روانی و افزایش رفاه ایجاد کنند. مداخلات شامل آموزش روانشناختی، تمرینات تعاملی راه حل محور و تکالیف انگیزشی در منزل است.

درمان راه حل محور

راهکارهای درمان راه حل محور

درمان راه حل محور بر اساس مدلی است که حل مسئله در زندگی واقعی را مهم در نظر می گیرد. به عبارت دیگر، کلید کنترل تأثیر رویدادهای استرس زا در زندگی این است که بدانیم چگونه به مسائلی که به وجود می آیند رسیدگی کنیم. درمان راه حل محور در رویکرد خود بسیار کاربردی است و به جای اینکه به گذشته شما بپردازد، فقط به زمان حال می پردازد.

این شکل از درمان می تواند به صورت مشاوره فردی یا در قالب گروه درمانی انجام شود و ممکن است به صورت حضوری یا از طریق مشاوره آنلاین روانشناسی ارائه شود. مدت زمان جلسات می تواند از 30 دقیقه تا دو ساعت باشد.

دو جزء عمده وجود دارد که چارچوب درمان راه حل محور را تشکیل می دهد:

  1. استفاده از یک جهت گیری مثبت برای راه حل محور در زندگی شما
  2. استفاده از مهارت های راه حل محور

جهت گیری مثبت درمان راه حل محور

جهت گیری مثبت درمان راه حل محور به معنای نگاه کردن به چیزها با دیدی خوش بینانه است. به همراه پذیرش خودکارآمدی و پذیرش این ایده که مشکلات بخشی عادی از زندگی هستند.

مهارت‌های حل مسئله، رفتارهایی هستند که می‌توانید با تکیه بر آن‌ها تعارض ها را حتی در مواقع استر  هدایت کنید،. مهارت هایی مانند:

دانستن چگونگی شناسایی یک مشکل

تعریف مشکل به روشی مفید

سعی کنید مشکل را عمیق تر درک کنید

تعیین اهداف مرتبط با مشکل

ایجاد راه حل های جایگزین و خلاقانه برای مشکل

انتخاب بهترین مسیر امکان پذیر

به عمل درآوردن انتخاب

ارزیابی نتیجه برای تعیین مراحل بعدی

درمان راه حل محور به شما آموزش می دهد تا با زندگی خود انطباق یابید. به طوری که به جای موانع غیرقابل حل، مشکلات را به عنوان چالش هایی که باید حل شوند، تلقی کنید. همچنین به این معنی است که شما اقداماتی را که برای درگیر شدن در تکنیک های موثر حل مسئله لازم است را تشخیص خواهید دا.

یکی از تکنیک های موجود، به نام حل مسئله برنامه ریزی شده، شامل دنبال کردن یک سری مراحل برای رفع مشکلات به روشی سالم و سازنده است:

تعریف و فرمول‌بندی مسئله

این مرحله شامل شناسایی مشکل واقعی است که باید حل شود و فرمول ‌بندی آن به گونه ‌ای است که به شما امکان می‌دهد راه‌ حل‌های بالقوه ایجاد کنید.

تولید راه ‌حل ‌های جایگزین

این مرحله شامل ارائه راه‌ حل‌های بالقوه مختلف برای مشکل موجود است. هدف در این مرحله این است که گزینه ‌هایی را برای مقابله خلاقانه با عوامل استرس زای زندگی به روش‌هایی که ممکن است قبلاً در نظر نگرفته ‌اید، بررسی کنید.

استراتژی‌های تصمیم‌گیری

این مرحله شامل بحث در مورد استراتژی‌های مختلف برای تصمیم ‌گیری و همچنین شناسایی موانعی است که ممکن است بر سر راه حل مشکل موجود باشد.

پیاده سازی و تایید راه حل

این مرحله شامل پیاده سازی راه حل انتخابی و سپس بررسی موثر بودن آن در حل مشکل است.

تکنیک های دیگری که ممکن است درمانگر شما از آنها استفاده کند عبارتند از:

حل مسئله در زمان عملکرد چند تکلیفی. که به شما کمک می کند یاد بگیرید واضح فکر کنید و مشکلات را به طور موثر حتی در مواقع استرس حل کنید.

توقف، کاهش سرعت، فکر کردن و عمل کردن (SSTA). که به منظور تشویق شما به داشتن آگاهی هیجانی در هنگام مواجهه با تنش است.

تفکر و تصویرسازی سالم. که به شما می آموزد چگونه در حین حل مسئله، خودگویی مثبت بیشتری داشته باشید.

درمان راه حل محور برای چه مشکلاتی کاربرد دارد

درمان راه حل محور به مسائل مربوط به استرس زندگی می پردازد و بر کمک به شما برای یافتن راه حل هایی برای مسائل مشخص متمرکز است. این رویکرد می تواند برای مشکلات مرتبط با انواع علائم روانشناختی استفاده شود.

درمان راه حل محور ممکن است به رفع مشکلات سلامت روان زیر کمک کند:

اضطراب

استرس مزمن به دلیل انباشته شدن مشکلات جزئی

عوارض مرتبط با آسیب تروماتیک

افسردگی

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

مشکلات مرتبط با یک بیماری مزمن مانند سرطان، بیماری قلبی یا دیابت

خودآزاری و احساس ناامیدی

استفاده از مواد مخدر

افکار خودکشی

این شکل از درمان همچنین برای مقابله با مشکلات خاص زندگی  از قبیل موارد زیرمفید است:

مرگ یکی از عزیزان

نارضایتی در کار

طلاق

استرس های زندگی روزمره

مشکلات خانوادگی

مشکلات مالی

از دست دادن شغل

تعارضات رابطه

بهترین روانشناس در تهران یا سایر شهرها می تواند تشخیص دهد که آیا درمان راه حل محور تواند برای مشکل شما مفید است یا خیر. به طور کلی، اگر با مشکلات خاص و مشخصی دست و پنجه نرم می کنید که در یافتن راه حل برای آنها مشکل دارید، این درمان می تواند برای شما مفید باشد.

مزایای درمان راه حل محور

مهارت های آموخته شده در درمان راه حل محور می تواند برای کنترل تمام زمینه های زندگی شما مفید باشد. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

توانایی تشخیص اینکه کدام عوامل استرس زا باعث تحریک احساسات منفی شما می شوند.

اطمینان پیدا می کنید که می توانید مشکلاتی را که با آن روبرو هستید مدیریت کنید.

کسب یک رویکرد سیستماتیک در مورد نحوه برخورد با مشکلات زندگی.

افزایش اعتماد به نفس برای یافتن راه حل های خلاقانه.

آگاهی از موانع پیشرفت شما.

یادگیری نحوه مدیریت هیجان در زمان بروز آن.

کاهش اجتناب و افزایش اقدام.

توانایی پذیرش مشکلات زندگی که قابل حل نیستند.

توانایی تصمیم گیری موثر.

توسعه تاب آوری (با درک اینکه همه مشکلات “رفع سریع” ندارند)

ایا درمان راه حل محور مفید است؟

این شکل از درمان در ابتدا برای کمک به افراد برای مبارزه با استرس از طریق حل مسئله موثر ایجاد شد و بعداً برای مقابله با افسردگی اساسی نیز به کار گرفته شد.

مطالعات نشان داده اند که این نوع درمان افسردگی در موارد زیر کمک می کند:

بزرگسالان

مراقبان

افرادی که با بیماری های جدی مانند سرطان سینه کنار می آیند

همچنین به نظر می رسد به عنوان یک درمان کوتاه مدت برای افسردگی مؤثر باشد، و فوایدی را در کمتر از شش تا هشت جلسه با یک روانشناس به همراه دارد.

نکاتی که باید در نظر بگیرید

درمان راه حل محور برای همه مناسب نیست. ممکن است در پرداختن به مسائلی که راه حل روشنی ندارند، مانند جستجوی معنا یا هدف در زندگی، موثر نباشد. این درمان برای درمان مشکلات خاص است، نه عادات عمومی یا الگوهای فکری.

به طور کلی، همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که این درمان یک درمان اولیه برای اختلالات روانی نیست. اگر با علائم یک بیماری روانی جدی مانند اختلال دوقطبی یا اسکیزوفرنی زندگی می کنید، ممکن است برای نگرانی خاص خود به درمان بلند مدت تری نیاز داشته باشید.

این درمان به بهترین وجه برای کسی است که یک مشکل ذهنی یا جسمی دارد که به طور جداگانه درمان می شود، اما همچنین دارای مشکلات زندگی است که همراه با آن مشکل است و هنوز به آن رسیدگی نشده است.

به عنوان مثال، اگر به دلیل افسردگی نتوانید خانه خود را تمیز کنید یا قبوض خود را بپردازید، یا اگر تشخیص سرطان در کیفیت زندگی شما اختلال ایجاد کند، این درمان می تواند کمک کننده باشد.

چه طور باید شروع کرد

مشاور شما ممکن است بتواند درمانگرانی را در منطقه شما توصیه کند که از این روش استفاده می کنند، یا ممکن است خودش آن را به عنوان بخشی از رواندرمانی ارائه دهد.

در طول اولین جلسه شما، درمانگر شما ممکن است مدتی را صرف توضیح روند و رویکرد خود کند. او ممکن است از شما بخواهد مشکلی را که در حال حاضر با آن روبرو هستید شناسایی کنید و احتمالاً در مورد اهداف درمان صحبت خواهید کرد.

درمان راه حل محور ممکن است یک مداخله کوتاه مدت باشد و بر حل یک مسئله خاص در زندگی شما متمرکز شود. اگر به کمک بیشتری از روانشناس در مورد مشکلی خود نیاز دارید، می توانید از اطلاعات تماس موجود در همین استفاده و برای درمان هایی از قبیل روانکاوی یا CBT اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.