راهنمایی برای ازدواج

یافتن راهنمایی برای ازدواج یکی از بزرگترین دغدغه هایی است که امروزه زوجین با آن مواجه هستند. لذا باید بدانند مطالعه و دریافت کمک تخصصی می تواند در موفقیت زندگی زناشویی زوجین تاثیر شگرفی ایجاد نماید. به عبارتی، پایه گذاری زندگی به ویژه در ماه های نخست تنها از طریق شناخت و آگاهی طرفین نسبت به یکدیگر امکان پذیر است.

روانشناس ازدواج در تهران

صفر تا صد ازدواج

همانطور که میدانید ازدواج پروسه ای حساس است که مستلزم تمرکز و دقت فراوان می باشد. زوجین باید برای داشتن یک زندگی موفق زمان و انرژی زیادی را صرف نمایند و یکدیگر را به خوبی بشناسند. از مهمترین عواملی که در موفقیت یک ازدواج تاثیر فوق العاده ای دارد مراجعه به بهترین روانشناس تهران یا سایر شهرها پیش از ازدواج است. به سبب افزایش جمعیت در تهران و بروز مشکلات متعدد در میان زوجین، افراد اغلب به دنبال راهنمایی برای ازدواج هستند تا بتوانند مشکلات خود را برطرف نمایند.

یافتن مشاوره ازدواج در تهران یکی از بزرگترین دغدغه هایی است که امروزه زوجین با آن مواجه هستند. لذا باید بدانند مراجعه به این مراکز می تواند در موفقیت زندگی زناشویی زوجین تاثیر شگرفی ایجاد نماید. به عبارتی، پایه گذاری زندگی به ویژه در ماه های نخست تنها از طریق شناخت و آگاهی طرفین نسبت به یکدیگر امکان پذیر است و این مسئله با کمی تلاش محقق خواهد شد.

روانشناسان ازدواج تلاش می کند تا نگرش و تفکر افراد نسبت به طرف مقابل، وظایف و مسئولیت های زندگی عمیق و آگاهانه شود. این مشاوره در خلال جلساتی برگزار می شود و روانشناس با مشاهده شرایط، راهکارهای مفید و موثری را به منظور موفقیت و استحکام زندگی به زوجین ارائه می دهد.

نکته قابل توجه این است که محققینازدواج در خلال تجربیات خود متوجه شدند زوج هایی که مراسم ازدواج خود را برنامه ریزی کردند پیرامون ارتباط و تعامل با همسر اطلاعات کافی در اختیار ندارند. از این رو، پذیرش و درک تفاوت های میان زوجین می تواند منجر به بروز رابطه ای عمیق و شگفت انگیز شود به همین سبب مراجعه به راهنمایی برای ازدواج امری الزامی  است.

اهداف مهم و اصلی ازدواج

یکی از مهمترین اقداماتی که کلیه زوجین موظف به انجام آن هستند آگاهی از ازدواج است. در پاره ای از اوقات زوجین این موضوع را جدی نمی گیرند و عدم توجه به آن می تواند عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. لذا توصیه می شود به منظور ارتقای کیفیت زندگی و جلوگیری از بروز مشکلات به زوج درمانی مراجعه شود.

شایان ذکر است بدانید تمامی تلاش و تمرکز محققین بر بهبود و احیای رابطه سالم، قوی و دائمی میان زوجین است. اصول ازدواج دارای اهداف متعددی است که مهمترین آنها عبارتند از:

 • بررسی و ارزیابی آمادگی طرفین برای ازدواج
 • سنجش و ارزیابی سلامت روحی و روانی زوجین
 • شناسایی تفاوت ها و ویژگی های مشترک طرفین و خانواده آنها
 • در نظر گرفتن شناخت افراد نسبت به یکدیگر و تعیین وظایف و مسئولیت های آنها
 • مساعدت به زوجین و تصمیم گیری آنها درباره ازدواج و…
 • آموزش قابلیت ها و مهارت های زندگی به زوجین
 • بررسی و شناسایی میزان آشنایی افراد با مهارت های زندگی

نکته: تمرکز راهنمایی برای ازدواج بر روی اهداف فوق می باشد. در خلال جلسات با انجام مصاحبه نسبت به طرفین شناخت کلی به دست می آورد. مشاورین به منظور ارزیابی سلامت روانی زوجین آزمون هایی را برگزار می کنند که با تکیه بر آنها شناخت جامع و دقیقی نسب به طرفین به دست می آورند.

عشق به تنهایی کافی نیست

لازم است بدانید بهره گیری از دانش و تجربه ازدواج، نیازی اساسی برای زوجین است. زمانی که هدف مشترک طرفین ازدواج است باید شناخت آنها نسبت به یکدیگر کامل شود. افراد باید بدانند برای ازدواج عشق به تنهایی کافی نیست بلکه منطق نیز در کنار عشق باید در نظر گرفته شود.

نکته: مراجعه به  راهنمایی برای ازدواج این امکان را در اختیار زوجین قرار می دهد تا با شناخت باورها، سلیقه ها، خواسته ها، تفاوت ها و.. افراد بتوانند زوج مناسب خود را انتخاب کنند. کمک گرفتن از مشاور مجرب و متخصص در این زمینه می تواند راهکاری مفید و موثر برای شناخت، ارزیابی و انتخاب همسر و موفقیت در ازدواج باشد.

راهنمای ازدواج

راهنمای ازدواج به تعداد بیشماری از افراد با ویژگی ها و مشکلات متعدد کمک شایانی می کند. به همین سبب زوجین برای بهبود رابطه، رسیدن به درک مشترک و متقابل از آن استفاده می کنند. در پاره ای از اوقات نیز افراد با یکدیگر در کشمکش و تعارض هستند و درباره آینده دچار شک و تردید بوده از این رو، به این درمان ها ضرورت پیدا می کنند.

یکی از موثرترین راهکارهای ازدواج پیشنهاد برای تمرین های ارتباطی به منظور کاربردی کردن جلسات مشاوره است. به گونه ای که مهارت های زندگی و راهکارهای بهبود روابط میان زوجین به آنها آموزش داده می شود و درک آنها نسبت به یکدیگر عمیق تر می شود.

یکی از مهمترین مسئولیت های راهنمایی برای ازدواج، سنجش و ارزیابی تفاوت های شخصیتی میان زوجین است. در این مرحله زوجین درباره خود، سبک زندگی، خانواده، ویژگی های شخصی، انتظارات و… با روانشناس صحبت می کنند. بسیاری مواقع در مشاوره خانواده مسائل ازدواج تحلیل و بررسی می شوند.

نکته قابل توجه این است که روانشناس با انجام ارزیابی های لازم، موانع و چالش های ازدواج را برای طرفین ترسیم کرده و میزان موفقیت ازدواج را تعیین می کند. در صورت نیاز، راهکارهای کارآمد و موثری را به افراد پیشنهاد می کند.

شایان ذکر است بدانید برجسته ترین وظیفه روانشناس، آگاه سازی زوجین است. درک عمیق افراد نسبت به یکدیگر سبب کاهش کاستی ها و مشکلات میان آنها می شود. دانش و تخصص روانشناس تا حدی است که به زوجین کمک می کند ریشه اختلافات را بیابد و برای رفع و اصلاح آنها تلاش نماید.

مطالعات نشان می دهد در صورت بروز برخی مشکلات افراد باید به راهنمای ازدواج مراجعه نمایند.

برخی از مهمترین مشکلات ازدواج

 • مشکلات عاطفی و احساسی و روابط میان فردی
 • خشم و پرخاشگری طرفین نسبت به یکدیگر
 • مشکلات و اختلالات زناشویی
 • خیانت
 • بدبینی طرفین نسبت به یکدیگر
 • اعتیاد
 • دخالت نادرست و نابجای خانواده ها در زندگی زوجین
 • بروز برخی اختلالات روانشناختی

نکته: در صورتی که زوجین هر یک از موارد فوق را مشاهده کنند باید به بهترین روانشناس مراجعه نمایند و از راهکارهای موثر آنها بهره مند شوند. به طور کلی، یک مشاوره و روانشناس خوب به زوجین کمک می کند تا نقاط ضعف خود را به خوبی شناسایی کنند و برای بهبود و تقویت آنها تلاش نمایند. در شرایط دشوار ممکن است یکی از زوجین مشکلات زیربنایی جدی داشته باشد. کمک گرفتن از یک روانکاو خوب در تهران می تواند مفید باشد.

 اهمیت استفاده از اهنمایی برای ازدواج

مشاوره ازدواج از مهمترین اقداماتی است که به زوجین کمک می کند با شناخت بیشتر وارد زندگی شوند و نقاط اشتراک خود را تعیین کنند. به همین سبب است که روانشناس دارای اهمیت بسیار زیادی است. تحقیقات نشان میدهد علت اصلی طلاق عدم شناخت و عدم تفاهم زوجین است و چنانچه پیش از ازدواج زوجین به روانشناس و مشاور مراجعه کنند این آمار را به حداقل خود می رسانند.

به عبارتی، راهنمایی برای ازدواج نوعی فرایند تکمیلی مشاوره قبل از ازدواج است که زوجین را برای ازدواج و زندگی زناشویی آماده می کند. این مشاوره می تواند به زوجین برای داشتن روابط محکم و سالم اطمینان دهد و رضایت آنها را نسبت به ازدواج ارتقا بخشد. در پاره ای از اوقات پس از ازدواج طرفین با برخی تعارضات و اختلافات مواجه می شوند اما جلسات مشاوره می تواند مانع بروز این مشکلات شود.

در راهنمای ازدواج راهکارهای لازم به مراجعین ارائه می شود.  این اقدام به واسطه روانشناس هایی صورت می گیرد که دارای تحصیلات دانشگاهی مرتبط هستند. سابقه کاری بالای این افراد می تواند در تاثیرگذاری راهکارهای آنها و موفقیت زوجین نقش مهم و موثری ایفا نماید.

نگاه واقع بینانه به ازدواج

داشتن نگاه واقع بینانه افراد نسبت به ازدواج می تواند منجر به تقویت و بهبود توانایی های زوجین برای برقراری ارتباط باشد. این مسئله تنها به واسطه استفاده از راهنمایی برای ازدواج امکان پذیر می باشد. نکته قابل توجه این است که بهترین مشاوره ازدواج راهکارهای موثری را به زوجین ارائه می دهد. تا از این طریق بتوانند مهارت های حل مشکلات را گسترش دهند.

اهمیت روانشناس، زمانی آغاز می شود که افراد به این نکته واقف شوند که انسان ها نسبت به یکدیگر شناخت کافی ندارند. به همین سبب برای دستیابی به شناخت کافی به مشاوره ازدواج نیازمند هستند. برخی از محققان بر این باورند که مشاوره پیش از ازدواج از چنان اهمیتی برخوردار است که افراد باید برای آن وقت زیادی در نظر بگیرند.

شایان ذکر است بدانید روانشناس، زوجین را در زمینه ایجاد زندگی مشترک هر چه بهتر و موفق تر راهنمایی می کند. این مشاورها با ارائه تکنیک های کارآمد مانع تصمیم گیری های احساسی افراد می شوند. همچنین کمک می کنند تا زوجین به صورت منطقی و عاقلانه همسر خود را انتخاب کنند و با شکست مواجه نشوند.

ویژگی های مهم

مراجعه به مشاوران ازدواج یکی از دغدغه هایی است که زوجین همواره با آن مواجه هستند. لازم به ذکر است بدانید روانشناس خوب باید برخی ویژگی ها را دارا باشد که مهمترین آنها عبارتند از:

 • برقراری ارتباط موثر و کارآمد با مراجعه کنندگان
 • برخورداری از مهارت های ارتباطی و گوش دادن
 • برخورداری از دانش و اطلاعات به روز و مدرن
 • توانایی و مهارت در حل مشکلات مراجعه کنندگان
 • درک تفاوت های فرهنگی مراجعه کنندگان و…
 • دلسوزی و حسن اخلاق
 • خوش بینی نسبت به زوجین و آینده آنها
 • اهمیت به وقت مراجعه کنندگان
 • داشتن مدرک تحصیلی مناسب
 • عدم قضاوت افراد
 • بهره گیری از دیدگاه های مناسب روانشناسی

نکته: زوجین باید در زمان مراجعه  به این خصوصیات اخلاقی توجه اساسی داشته باشند. چرا که این موارد می تواند نتیجه و پیامد این کار را برای زوجین دو چندان نماید.

نکات مهم پیرامون ازدواج

مهارت حل تعارض

یکی از نکات مهم پیرامون ازدواج این است که به افراد توانایی حل تعارض و اختلاف را می دهد. به طور کلی، راهنمای ازدواج در پی آن است که عوامل و عناصر هشدار دهنده ای را بیابد که ممکن است منجر به نابودی یک زندگی و ازدواج گردد.

حساسیت ها

یکی از مهمترین مسائل حساسیت است که در پاره ای از اوقات مخرب و غیر قابل کنترل می باشند. از این رو، برای داشتن ازدواج موفق و برقراری ارتباط صحیح و سالم با همسر باید نسبت به حساسیت های وی آگاه باشید.  این مسئله از طریق مراجعه به بهترین روانشناس محقق خواهد شد.

مسئولیت پذیری

تحقیقات نشان می دهد یکی از مهمترین مشکلاتی که پس از ازدواج رخ می دهد عدم تعهد و مسئولیت پذیری زوجین نسبت به یکدیگر است. مسئولیت پذیری به فرد کمک می کند به جای اینکه فرد بر روی نقص ها، مشکلات، کمبود ها و..تمرکز نماید، زندگی مشترک خود را بهبود بخشد. این اقدام در اکثر اوقات به واسطه راهنماهایی برای ازدواج امکان پذیر خواهد بود.

ظرفیت مثبت

یکی از مواردی که ازدواج همواره بر روی آن تمرکز می کند داشتن ظرفیت مثبت طرفین نسبت به یکدیگر است. این تا حد زیادی در کاهش تعارضات و کشمکش های میان افراد تاثیر گذار می باشد.

تفاوت های شخصیتی

مشاورین ازدواج در وهله نخست به سنجش و ارزیابی تفاوت های زیربنایی شخصیت افراد می پردازند.  سپس به بررسی و شناسایی آرزوها، تمایلات، توقعات و… طرفین.

یکی از مواردی که در هنگام مراجعه دارای اهمیت اساسی است، زمان انجام مشاوره می باشد. طرفین باید زمان مناسبی را برای این کار برگزینند. بلافاصله پس از آشنایی و شروع صحبت افراد نباید به روانشناس مراجعه کنند.

از مهمترین و برجسته ترین فواید و امتیازات راهنمای ازدواج این است موفقیت در ازدواج را دو چندان می کند.

نکته: گاهی اوقات افراد بر این باور هستند که روانشناس و مشاور مانعی برای ازدواج است حال آنکه این دیدگاه غلط می باشد. این افراد متخصص که به عنوان رواندرمانگر شناخته شده به بررسی عمیق شخصیت و سازگاری طرفین می پردازند. در صورت ناسازگاری در میان زوجین با برگزاری برخی جلسات زوج درمانی موانع و مشکلات را به طور کامل برطرف می کنند.

در نهایت…

زوجین به دنبال ارتقای کیفیت زندگی آینده خود هستند. درنتیجه پیش از ازدواج به راهنمایی برای ازدواج مراجعه و از آن استفاده کنید. لازم به ذکر است بدانید با مراجعه به مراکز مشاوره و اخذ راهکار و توصیه های لازم زندگی خود را در برابر هرگونه مشکل، تضاد و ناسازگاری مستحکم نمایید. بعد از مطالعه این مقاله ممکن است به ویزیت روانشناس نیاز پیدا کرده باشید. برای نوبت حضوری می توانید از اطلاعات تماس انتهای همین صفحه استفاده فرمائید.

دکتر رامین علوی نژاد روانشناس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.