آیا الکل افسرده ساز است؟

الکل می تواند اثرات محرک داشته باشد، اما یک افسرده ساز است و افسردگی ناشی از الکل در مطالعاتی که توسط روانشناسان گزارش شده است. الکل بر سیستم عصبی مرکزی (CNS) و بر نحوه ارتباط مغز با اعصاب بدن نیز تأثیر می گذارد.

افسرده سازها بر انتقال دهنده عصبی گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) اثر می گذارند که فعالیت مغز شما را کند می کند. این می تواند منجر به عوارض جانبی مانند آرامش، خواب آلودگی، گفتار نامفهوم، کاهش بازداری و مشکلات هماهنگی شود.

افسردگی ناشی از الکل

علاوه بر این، نوشیدن الکل سریع و در مقادیر زیاد می تواند منجر به علائم شدیدتری مانند از دست دادن حافظه، کما و حتی مرگ شود.

ارتباط افسردگی و الکل

این یک تصور غلط رایج است که الکل صرفا یک محرک است زیرا برخی مواقع اثرات محرک زیادی مانند افزایش ضربان قلب، گوش به زنگی و پرخاشگری ایجاد می کند.

برای برخی، الکل می تواند اعتماد به نفس و عزت نفس را افزایش دهد. همچنین می تواند احساس اضطراب را کاهش دهد و برخی افراد را خوش صحبت یا اجتماعی و حتی پرانرژی کند. همچنین نوشیدن الکل می تواند لذت بخش باشد، زیرا الکل دوپامین را در مغز آزاد می کند و شما را به ادامه نوشیدن تشویق می کند. با این حال، این اثرات “احساس خوب” کوتاه مدت هستند.

داروهای افسردگی معمولاً به عنوان “downers” شناخته می شوند، زیرا معمولاً کندی روانی را افزایش می دهند. علاوه بر الکل (معروف به اتانول)، باربیتورات ها، بنزودیازپین ها، و داروهای آرام بخش- خواب آور، از دیگر داروهای دپرسنت هستند. برخی از رایج ترین این داروها عبارتند از:

زاناکس

والیوم

هالسیون

کلونوپین

این داروها اغلب برای درمان اضطراب، به حداقل رساندن درد، تسکین اسپاسم عضلانی، اختلالات خواب، و رفع سایر مشکلات سلامت روان استفاده می شوند.

برخی از آنها ایمن تر از بقیه هستند، اما همگی سطح آگاهی کمتری را در مغز ایجاد می کنند و باعث کاهش سرعت فعالیت CNS می شوند.

الکل به عنوان یکی از پرمصرف ترین و متاسفانه پذیرفته شده ترین مواد مخدر در جهان، به راحتی مورد سوء استفاده قرار می گیرد. الکل یک داروی روانگردان رایج است که هوشیاری، افکار و خلق و خوی شما را تغییر می دهد. نوشیدن الکل برای «تقویت خلق و خو» می تواند وسوسه انگیز باشد، و این می تواند منجر به سوء مصرف الکل، وابستگی به آن یا افسردگی ناشی از الکل شود.

 چگونه افسرده سازها بر بدن شما تأثیر می گذارند

عوارض جانبی رایج

اثرات الکل تا حد زیادی به میزان و سرعت نوشیدن شما، همراه با عوامل مختلفی مانند سابقه شخصی، ژنتیک، اندازه بدن، جنسیت، آستانه تحمل و سایر عوامل کلیدی بستگی دارد.

عوارض جانبی رایج مصرف الکل عبارتند از:

فشار خون پایین

از دست دادن هماهنگی

لکنت زبان

تاری دید

سردرد

کاهش زمان واکنش

حالت تهوع

استفراغ

سرگیجه

اختلال در عملکرد ذهنی

کندی تنفس

از دست دادن هوشیاری

از دست دادن حافظه

نوشیدن بیش از حد می تواند منجر به مسمومیت با الکل، نارسایی تنفسی، کما یا مرگ شود. اگر مصرف بیش از داشته اید، ممکن است سردرگمی ذهنی، استفراغ، بیهوشی، ضربان قلب آهسته، دمای بدن پایین، پوست مایل به آبی و تنفس نامنظم، را نیز تجربه کنید.

برخی از عوارض سوء مصرف طولانی مدت الکل عبارتند از:

جراحات داخلی

بیماری کبد

بیماری قلب و عروقی

اضطراب

افسردگی

مصرف طولانی مدت الکل ارتباط نزدیکی با سرطان و خودکشی دارد.

آیا افسرده سازها باعث احساس افسردگی می شوند؟

بسیاری از مردم بر این باورند که افسرده سازها باعث ایجاد احساس افسردگی در افراد می شود. در حالی که افسرده سازها سیستم عصبی مرکزی را “افسرده” می کنند، و درنتیجه افسردگی ناشی از الکل بوجود می آید.

افسرده سازها در ابتدا می توانند احساس خوشایندی را در فرد ایجاد کنند. الکل به کاربرانش آرامش می دهد و آنها را راحت می کند. با این حال، این آثار کوتاه مدت افسرده سازها می باشد و آنها به ندرت به شکل محدود استفاده می شوند.
هنگامی که الکل سوء مصرف می شود، عواقب ناشی آن افزایش می یابد و می تواند از نظر عاطفی افسرده کننده و حتی تهدید کننده زندگی باشد. الکل بسیار اعتیاد آور است و در صورت سوءمصرف طولانی مدت، این دارو در نهایت می تواند منجر به علائم افسردگی شود.

عوارض

مطالعات نشان داده است که مصرف کنندگان زیاد الکل در مقایسه با افراد غیر الکلی، ممکن است بیشتر از اثرات آرام بخش الکل، واکنش های تحریکی و پاداش دهنده بیشتری را تجربه کنند. .

نوشیدن الکل می تواند برای هر کسی مضر باشد، صرف نظر از حساسیت آنها به سوء مصرف یا وابستگی به الکل. بنابراین، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) توصیه می‌کند تا از نوشیدن الکل، از جمله نوشیدن زیاد یا نوشیدن الکل در صورت بارداری یا کمتر از 21 سال اجتناب کنید.

الکل هر سال مسئول بیش از 95000 مرگ است. این معادل 261 مرگ در روز است.

در حالی که نوشیدن الکل ممکن است احساس خوبی داشته باشد، اما مواد شیمیایی موجود در مغز را تغییر می دهد و بر افکار و رفتارهای شما تأثیر می گذارد.

همانطور که غلظت الکل خون (BAC) شما افزایش می یابد، خطرات نیز افزایش می یابد. سوء مصرف الکل نه تنها می تواند به سلامت جسم و سلامت روان شما آسیب برساند، بلکه می تواند به اطرافیان شما نیز آسیب برساند. به خصوص اگر در هنگام تحت تأثیر الکل رفتارهای پرخطر مانند رانندگی، داشتن رابطه جنسی محافظت نشده یا دعوا انجام دهید.

درمان

مهم نیست که مصرف نادرست الکل شما چقدر شدید است، بهبودی امکان پذیر است. هنگامی که با یک روانشناس خوب در تهران صحبت می کنید، می توانید تعیین کنید که کدام برنامه درمانی برای شما و وضعیت شما بهترین نتیجه را دارد. گزینه های درمانی ممکن است شامل دارودرمانی یا روان درمانی باشد.

درمان های روانشناختی

انواع مختلفی رواندرمانی از جمله درمان مبتنی بر تروما، رفتار درمانی دیالکتیک (DBT)، درمان شناختی- رفتاری (CBT) و همچنین درمان فردی، مشاوره خانواده یا گروه درمانی وجود دارد. گزینه‌های گروه‌های حمایتی شامل الکلی‌های گمنام، آموزش خود مدیریتی و بهبودی (SMART)، یا زنان برای هوشیاری (WFS) نیز در برخی کشورها رایج هستند. این موارد بخصوص در مشاوره ازدواج مورد توجه قرار می گیرند.

چیزی که برای شما کار می کند ممکن است برای شخص دیگری موثر نباشد. بنابراین بدانید که برنامه های جایگزین در دسترس شما هستند.

دارودرمانی

اگر علائم ترک الکل را دارید یا می خواهید هوس الکل را کاهش دهید، ممکن است برای شما دارو تجویز شود. گزینه های مورد تایید FDA شامل نالترکسون، آکامپروسات و دی سولفیرام می باشد. البته مطئمن شوید که با ترک الکل به داروهای جایگزین وابسته نشوید.

نالترکسون همچنین ممکن است برای کاهش نوشیدن استفاده شود. این رویکرد که به عنوان روش سینکلر شناخته می شود، هدف آن کاهش نوشیدن الکل از طریق وادار کردن افراد به مصرف نالترکسون هنگام مصرف الکل است. از آنجایی که این دارو سیگنال‌های پاداش را مسدود می‌کند، ممکن است افراد نوشیدن الکل را کم ‌ارزش بدانند و با گذشت زمان شروع به مصرف کمتر کنند.

نتیجه گیری

الکل روی همه افراد تاثیرات متفاوتی دارد. اگر دو نفر همان نوشیدنی الکلی را با یک سرعت مصرف کنند، واکنش های متفاوتی خواهند داشت.
مهم است که به یاد داشته باشید که الکل یک عامل افسردگی است و اگر بیش از حد الکل مصرف کنید افسردگی ناشی از الکل را تجربه خواهید کرد. نوشیدن بیش از حد الکل همچنین می تواند به امور مالی، روابط و سلامت جسمی و روانی شما آسیب برساند، بنابراین در صورت بروز مشکل، مهم است که به دنبال مراقبت های حرفه ای باشید.

اگر شما یا یکی از عزیزانتان با سوء مصرف الکل دست و پنجه نرم می کنید، برای کسب اطلاعات در مورد امکانات پشتیبانی و درمانی با خدمان درمانی دکتر رامین علوی نژاد تماس بگیرید. ممکن است به یک روانشناس خوب در شمال تهران نیاز داشته باشید. برای دریافت نوبت از دکتر رامین علوی نژاد از طریق اطلاعات مندرج در همین سایت می توانید اقدام بفرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.