روانشناس وسواس

اگر برای درمان وسواس آماده شده اید، شروع این سفر مهم را به شما تبریک می گوییم. اولین قدم یافتن بهترین روانشناس تهران برای وسواس است. دکتر روانشناس وسواس درمانگری است که در زمینه بهداشت روان کار می کند و رواندرمانی را برای کاهش و بهبود وسواس ارائه می دهد. درمانگران دارای مدرک دکترا (شامل PhD ، PsyD ، EdD) هستند و در رشته روانشناسی به تحصیل پرداخته اند. مراجعه به بهترین روانشناس در تهران برای درمان وسواس تجربه ای ویژه به حساب می آید. چراکه دارودرمانی در بهترین حالت عوارض جانبی به همراه دارد.

دکتر روانشناس خوب برای درمان وسواس

اگرچه روانشناسان زیادی برای انتخاب وجود دارند، یافتن کسی که بتواند وسواس را به درستی تشخیص دهد و به طور موثر درمان کند، می تواند برای بسیاری از بیماران و خانواده ها چالش برانگیز باشد. بر این اساس گاهی مشاوره خانواده نیز ضرورت میابد. برخی مطالعات نشان دادند که ممکن است از زمان شروع علائم 14تا 17 سال طول بکشد تا فرد بتواند یک تشخیص مناسب و درمان موثر برای وسواس را بدست آورد. یکی از دلایل این تاخیر، دشواری در یافتن یک دکتر روانشناس است که بتواند به طور وسواس را تشخیص و درمان کند.

رواندرمانی وسواس

مطالعات و پژوهش ها نشان دادند وسواس قابل درمان است. درمان توصیه شده به میزان تأثیر وسواس بر زندگی شما بستگی خواهد داشت. به طور کل بهترین روانشناسان تهران برای وسواس از دو حیطه اصلی استفاده می کند.

رواندرمانی

 نوعی از درمان است که به شما کمک می کند بدون “تغییرات شیمیایی” با اضطراب زیربنایی، اجبار ها و افکار وسواسی خود روبرو شده و با حل مشکلات زیربنایی سلامت خود را بدست آورید.

دارودرمانی

معمولاً برخی داروهای ضد اضطراب یا ضد افسردگی استفاده می شوند که با تغییر تعادل مواد شیمیایی در مغز علائم را کاهش می دهند. معمولا این تغییرات شیمیایی موقت هستند و باید بعد از شروع دارودرمانی باید رواندرمانی را شروع کنید.

معمولاً برای وسواس نسبتاً خفیف یک دوره کوتاه رواندرمانی توصیه می شود. اگر وسواس شدیدتر باشد، ممکن است نیاز به دوره طولانی تری از رواندرمانی و یا دارودرمانی داشته باشید.

این روش های درمانی می توانند بسیار موثر باشند. اما توجه به این نکته مهم است که برای دستیابی به نتایج مورد نظر باید صبور باشید.

دلائل مزمن شدن وسواس

پنهان کردن علائم

بعضی افراد ترجیح می دهند علائم خود را پنهان کنند. اغلب خجالت یا ترس از لکه ننگ باعث می شود بسیاری از افراد مبتلا به وسواس تا سالها پس از شروع علائم از یک دکتر روانشناس خوب برای درمان وسواس کمک نگیرند.

آگاهی کافی مردم از وسواس نیست

تا همین اواخر، بسیاری از مردم نمی دانستند که حتی نامی برای اختلال آنها وجود دارد و با این آگاهی اندک، تصور می کردند هیچ درمانی برای وسواس وجود ندارد.

عدم آموزش مناسب در متخصصان بهداشت روان

افراد مبتلا به OCD گاهی تشخیص اولیه اشتباه از طرف متخصصان بهداشت روان را دریافت می کنند و ممکن است پس از چندین سال مراجعه به بسیاری از درمانگران در نهایت تشخیص درست را دریافت کنند.

همچنین یافتن بهترین روانشناس تهران برای وسواس در محل زندگی که بتوانند به طور موثر وسواس را درمان کند می تواند دشوار باشد. توانایی پرداخت هزینه های رواندرمانی نیز برای برخی افراد مبتلا به وسواس دشوار است.

تفکر جادویی مانعی برای دریافت درمان مناسب

اگر مبتلا به وسواس هستید، ممکن است به میزان چشمگیری میزان مسئولیت وقوع یک حادثه فاجعه بار را بیش از حد تخمین زده و احساس کنید باید برای جلوگیری از آن اقداماتی انجام دهید. به عنوان مثال، ممکن است تمایل غیرقابل کنترل برای شمارش یا سفارش یک شی خاص را برای جلوگیری از سقوط هواپیما تجربه کرده باشید. البته، شمارش یا سفارش یک شی خاص نمی تواند تاثیری در سقوط یا عدم سقوط هواپیما داشته باشد. بلکه این الگوی فکری غیر منطقی اغلب تفکر جادویی نامیده می شود.

نکاتی برای یافتن دکتر روانشناس خوب برای درمان وسواس

فاکتورهای زیادی وجود دارد که باید هنگام انتخاب یک روانشناس مناسب در نظر گرفته شود. علاوه بر موارد عملی، از جمله قبول بیمه درمانی شما یا نزدیک بودن محل دفتر آنها، شما همچنین باید اطمینان حاصل کنید که از کار با روانشناس خود احساس راحتی خواهید کرد.

دکتر روانشناس خوب برای درمان وسواس

همچنین به یاد داشته باشید که برخی از روانشناسان در درمان وسواس بهتر از سایرین هستند. مهم است که از رویکرد درمانی روانشناس اطلاع حاصل کنید. همچنین استفاده از تجربیات سایر مراجعین در این زمینه کمک کننده خواهد بود.

بهترین روانشناس تهران برای وسواس همچنین خدمات خود را از طریق مشاوره آنلاین روانشناسی (مانند تماس ویدئویی واتس آپ) یا از طریق تلفن ارائه می دهند. در این شرایط مشکل رفت و آمد کمتری خواهید داشت.

انواع وسواس

بیشتر موارد اختلال وسواس اجباری در چهار حوزه اصلی قرار می گیرند. چهار حوزه اصلی شامل چک کردن، احتکار، آلودگی، افکار و نشخوارهای سرزده می شود.

چک کردن

افراد مبتلا به وسواس اجباری ممکن است برای جلوگیری از آسیب دیدن چک کردن های افراطی داشته باشند. این چک کردن ها در موارد زیر معممولا مشاهده می شود:

 • شیر آب (ترس از آسیب سیل و آسیب به خانه)
 • چراغ (ترس از ایجاد آتش سوزی الکتریکی)
 • قفل ماشین، در و پنجره (ترس از سرقت وسایل خانه / ماشین)
 • وسایل گازسوز (ترس از انفجار)
 • کیف پول، کیف پول یا کیف دستی (ترس از از دست دادن پول، اسناد شخصی یا کارت های بانکی)
 • خواندن مجدد ایمیل یا پیام رسان ها (ترس از اشتباه نوشتن)

میزان چک کردن لازم برای خنثی سازی اضطراب زربنایی تا صدها بار و ساعتها ممکن است طول بکشد. این بررسی تکراری می تواند به طور جدی بر شغل و روابط شخصی بیمار تأثیر بگذارد.

احتکار

احتکار به اجبار برای جمع آوری اشیاء اشاره دارد. هنگامی که احتکار باعث مشکل در زندگی روزمره شود یک علامت از اختلال وسواس اجباری خواهد بود. به عنوان مثال شلوغ کردن اتاق خواب می تواند تا حدی پیش برود که دیگر جایی برای خوابیدن وجود نداشته باشد. جمع کردن اشیا می تواند بر زندگی اجتماعی یا شغلی بیمار نیز اثر منفی بگذارد. برای احتکار نیز مثل چک کردن باید به یک دکتر روانشناس خوب برای درمان وسواس مراجعه کرد.

آلودگی

ترس از آلودگی اگر با رفتارهای جبرانی که ماهیت اجباری دارند همراه شود وسواس در نظر گرفته می شود. در این نوع وسواس معمولا بینش کمی نسبت به مشکلات زیربنایی بیماری مشاهده می شود. ترس از آلودگی در رابطه با موضوعات زیر مشاهده می شود.

 • شستشوی مکرر (از شستشوی دست ها تا محیط زندگی).
 • لباس پوشیدن با مشکل همراه است (تکان دادن مکرر لباس برای کاهش آلودگی آن).
 • حضور در میان جمعیت کاهش میابد (ترس از ابتلا به بیماری از سوی افراد دیگر).
 • استفاده از توالت یا نظافت ممکن است ساعت ها به طول بیانجامد (ترس از ابتلا به میکروب ها و بیماری های سایر افراد).
 • از دست دادن اجتناب می شود (ترس از ابتلا به بیماری از افراد دیگر).

افکار و نشخوارهای سرزده

افکار وسواسی نفوذ کننده و طولانی مدت هستند. آنها اغلب ماهیتی آزار دهنده دارند. افکار سرزده می تواند شامل آسیب های جنسی یا خشونت آمیز به عزیزان باشد. افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری معمولاً کمترین مواجهه را با افکار خود دارند، زیرا آنها را از نظر ماهیت بسیار منزجر کننده می دانند. افکار آزار دهنده دیگر شامل روابط، جنسیت و موفقیت است.

در اختلال وسواس فکری، افراد ساعت های طولانی را به نشخوار فکری می پردازند که اغلب می تواند زمینه فلسفی داشته باشد. به عنوان مثال نشخوار فکری می تواند درباره معنای زندگی صورت گیرد. مبتلایان ممکن است با نشخوار برخی افکار از نگرانی های واقعی زندگی خود فاصله بگیرند. مراجعه به یک دکتر روانشناس خوب برای درمان وسواس به کاهش این افکار وسواسی کمک بزرگی خواهد کرد.

علل وسواس

علت کلی این اختلال اضطرابی ناشناخته است. اما چندین عامل مرتبط وجود دارد که ممکن است احتمال بروز وسواس فکری عملی را افزایش دهد.

شرایط استرس زا و حوادث آسیب زای زندگی می توانند باعث بروز اختلال وسواس فکری شوند.

در برخی مطالعات گزارش شده است که وسواس بوسیله برخی ژن ها از نسلی به نسل دیگر منتقل و به ارث می رسد.

سناریوهای تغییر زندگی در پیدایش وسواس نقش دارند. وسواس هنگامی می تواند اتفاق بیفتد که مسئولیت ها بیش از حد افزایش یابند. تولد کودک، مرگ عزیز یا شغل جدید ممکن است زندگی فرد را به حدی تغییر  دهند که علائم اختلال وسواس فکری / عملی آشکار شود.

شخصیت فرد نیز می تواند زمینه ای را برای تظاهر وسواس فراهم کند. از آنجایی که شکل گیری شخصیت در دوران کودکی اولیه رخ می دهد، اکثر مواقع رواندرمانی های تحلیلی به درمان موفق وسواس منجر می شوند

تغییرات کوچک در تعادل انتقال دهنده های عصبی

تغییرات کوچک در تعادل انتقال دهنده های عصبی مغز مانند سروتونین ممکن است در ایجاد وسواس نقشی داشته باشد. این یکی از دلایلی است که تصور می شود دارو به بیماران مبتلا به کنترل بهتر وضعیت خود کمک می کند. اما دلائل کاهش این نوروترنسمیترها در وهله اول ضروری به نظر می رسد.

همانند شخصیت، الگوهای تفکر نیز می تواند به درونی سازی برخی ترس ها و همچنین استفاده از رفتارهای وسواسی برای مواجهه با آنها منجر شود. دکتر روانشناس خوب برای درمان وسواس به شما کمک می کند تا با ایجاد تغییر و اصلاح افکار خود به تنظیم هیجانی مورد نظر دست یابید. بعد از مطالعه این مقاله اگر نیازه به ویزیت روانشناس پیدا کردید می توانید از صفحه اصلی سایت استفاده فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.