مشاور خانوادگی

مشاور خانوادگی یا خانواده درمانی با هدف رسیدگی به مسائل روانشناختی، رفتاری و عاطفی است که باعث مشکلات خانوادگی می شود. اعضای خانواده برای ایجاد و حفظ یک رابطه سالم با یک درمانگر کار خواهند کرد.

مشاور خانوادگی

برای اطلاعات بیشتر در مورد مشاور خانوادگی و نحوه کارکرد آن، این مقاله را تا انتها بخوانید.

مشاور خانوادگی چیست؟

مشاور خانوادگی یا خانواده درمانی روشی برای ایجاد و حفظ روابط خانوادگی سالم و کاربردی است.

هدف آن شناسایی و رفع مشکلات موجود در خانواده است. این مسائل می تواند عاطفی، روانی یا رفتاری باشد.

بسیاری از رویکردهای خانواده درمانی از نظریه سیستم های خانواده سرچشمه می گیرد. این نشان می‌دهد که خانواده‌ها به جای گروه‌هایی از افراد که مستقل از یکدیگر عمل می‌کنند، در سیستم‌هایی منسجم کار می‌کنند

بر اساس نظریه سیستم های خانواده، تغییرات در یکی از اعضای خانواده بر تغییرات منبع مورد اعتماد در سایر بخش های خانواده تأثیر می گذارد.

مزایای مشاور خانوادگی

مزایای مشاوره از خانواده ای به خانواده دیگر متفاوت است. آنها می توانند شامل موارد زیر باشند:

ایجاد مرزهای سالم

بهبود ارتباطات

تعریف نقش کسی در خانواده

بهبود پویایی و روابط خانوادگی

تعدیل و تقسیم قدرت ا

ایجاد بزارهای مقابله ای برای اعضای خانواده

پرداختن به تعاملات ناکارآمد

بهبود توانایی حل مسئله در خانواده

پژوهش های موجود در حوزه خانواده درمانی نشان می دهد که این مشاوران به طور موثر به مشکلات مربوط به کودکان نیز می پردازند، از جمله:

اختلالات سلوک

رفتارهای اعتیادی از قبیل بازی اینترنتی افراطی

رفتار توهین آمیز

افسردگی

مشاور خانوادگی همچنین می تواند به افرادی که مشکلات روانی دارند کمک کند.

یک مطالعه ۲۰۲۰ در یک منبع معتبر نشان داد که خانواده ها ممکن است مشاوران خانوادگی را به دلایل زیر مفید بدانند:

مشکل در برقراری ارتباط یا بیان احساسات

درگیری بین خواهر و برادر

فرزندپروری ناسازگار

مشکلات زناشویی

ایجاد یک رابطه عملکردی و سالم پس از طلاق

سازگاری با یک تغییر عمده

برخورد با یک بیماری مزمن یا مرگ در خانواده

آیا خانواده درمانی موثر است؟

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد خانواده درمانی یک شکل مؤثر مشاوره است.

بررسی پژوش های سال ۲۰۱۸ در منابع علمی معتبر نشان می‌دهد که مشاور خانوادگی و سایر رویکردهای خانواده‌ محور، مانند آموزش و برنامه‌های والدین، در موقعیت‌های مختلف مؤثر بوده است، از جمله:

مشکلات خواب، تغذیه و دلبستگی در دوران نوزادی

بهبودی از کودک آزاری و بی توجهی به کودک

مشکلات رفتاری

اختلال در غذا خوردن

علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد که خانواده درمانی برای نوجوانان دارای شرایط سلامت روان، صرف نظر از جنسیت، موثر است. بهترین روانشناسان تهران و ایران با مطالعات دخلی خود، خاطرنشان می کنند که نوجوانان در این مشاوره، مشکلات کمتری را پس از درمان گزارش کرده اند.

والدین گزارش می کنند که روش‌های فرزندپروری مؤثرتری را آموختند و احساس کردند خانواده صمیمی تر شده است. با این حال، این مطالعات اشاره می کند که والدین زن بیشتر از والدین مرد مشاور خانوادگی را مفید می دانند.

چگونه تصمیم بگیرید که آیا مشاوره خانواده برای شما مناسب است؟

این که وقتی خانواده ای سالم و شاد است، همه چیز در دنیا درست به نظر می رسد، جای سوالی باقی نمی گذارد. پدران بزرگترین شادی های خود را در محدوده یک رابطه خانوادگی پایدار و سالم تجربه می کنند.

اما همه خانواده ها همیشه پایدار، سالم و شاد نیستند. استرس های زندگی مدرن، نیاز به تعادل بهتر بین کار و زندگی، بحران خانوادگی یا چالش های سلامت روان برای یک یا چند عضو خانواده می تواند خانواده را در هر زمانی به زانو درآورد.

کودکان دارای ناتوانی، استرس‌های مالی، چالش‌های رفتاری، رشد و مراحل مختلف تحول کودکان می‌توانند چالش‌هایی ایجاد کنند که ممکن است برای حل آنها نیاز به کمک داشته باشید.

بسیاری از خانواده‌ها در برابر بسیاری از این مشکلات انعطاف‌پذیری درونی دارند. اما حتی بهترین خانواده ها نیز می توانند نیاز به کمکی فراتر از منابع خود خانواده احساس کنند.

تصمیم گیری در مورد دریافت کمک از مشاور خانوادگی می تواند احساس امید ایجاد کند. مشاور به خانواده شما از بیرون نگاه می کند و مشکلاتی را به شما نشان می دهد که از آنها بی اطلاع بوده اید. به مشاوره به عنوان افزودن ابزارهایی به جعبه ابزار روابط خانواده خود فکر کنید. می توانید راه های جدیدی برای برقراری ارتباط، حل مشکلات، نظم و انضباط و ارتباط با یکدیگر بیاموزید.

 قدرت شام های خانوادگی ساده را دست کم نگیرید

چه زمانی به دنبال کمک باشیم

اگر خانواده شما یک یا چند مورد از علائم زیر را تجربه می کند، ممکن است زمان آن رسیده باشد که از خدمات یک خانواده درمانگر حرفه ای ازدواج و خانواده استفاده کنید.

اعضای خانواده در عملکرد طبیعی خود مشکل دارند. آیا در خانواده خود احساس “تخلیه انرژی” می کنید؟ چیزهایی که قبلاً روتین و عادی بودند اکنون سنگین به نظر می رسند؟

اعضای خانواده معمولاً واکنش‌های هیجانی شدیدی دارند. آیا اعضای خانواده شما خشم، ترس، غم، افسردگی یا سایر واکنش های عاطفی را بیش از حد از خود نشان می دهند؟

اختلال قابل توجهی در ارتباطات بین اعضای خانواده وجود دارد. آیا برقراری ارتباط برای شما سخت تر از حد معمول است؟ آیا “تعامل خاموش” را بیشتر از حد معمول تجربه می کنید؟

اعضای خانواده در حال کناره گیری از زندگی خانوادگی هستند. آیا الگوی جدیدی از رفتن یک یا چند عضو خانواده به انزوا وجود دارد؟

علائم خشونت یا تهدید به خشونت برای خود یا سایر اعضای خانواده وجود دارد.

فراتر از “خشم های نرمال” معمولی، آیا احساس می کنید که خشونت یک مشکل در خانواده شما است؟ آیا رفتاری وجود دارد که اگر بین اعضای خانواده ، «خشونت» تلقی شود؟

اعضای خانواده احساس درماندگی یا ناامیدی دارند. آیا احساس می کنید که به انتهای مسیر خود رسیده اید؟ مقابله با استرس ها بیش از حد طاقت فرسا شده است؟ احساس می کنید که آیا خانواده شما هرگز بهبود نمی یابند؟

تغییراتی در رفتار کودکان در خانه یا مدرسه ایجاد شده است. آیا نمرات فرزندان کاهش یافته است؟ فرزندان مشکل حضور در مدرسه دارند؟ آیا یکی از بچه ها در خانه خارج از کنترل است؟

خانواده یک تجربه آسیب زا داشته و اعضای آن به سختی با آن کنار می آیند. آیا مرگ یکی از اعضاء در خانواده رخ داده است؟ طلاق یا جدایی؟ ماجرایی [خیانت] کشف شده است؟ آیا خانواده در سازگاری با واقعیت های جدید مشکل دارد؟

یکی از اعضای خانواده مشکل سوء مصرف مواد دارد. آیا مصرف الکل یا مواد مخدر چالش هایی ایجاد کرده است؟ آیا یکی از اعضای خانواده دارای اختلال خوردن است؟

به مشاور چه بگوییم

هنگامی که تصمیم گرفتید زمان مناسب برای مشاور خانوادگی است، خانواده ها وظیفه یافتن و انتخاب درمانگر مناسب برای خود را دارند. مهم است که از قبل مطالبی را برای جلسه خود آماده کنید. اما در کل نگران این مسئله نباشید. مشاور با ارائه سوالات مناسب به شما کمک می کند تا اکثر افکار و احساسات خود را ابراز کنید.

سایر مواردی که باید مورد توجه قرار گیرند

در اینجا مواردی وجود دارد که باید هنگام انتخاب مشاور به آنها توجه کنید.

بیمه شما چقدر خانواده درمانی را پوشش می دهد؟ خدمات سلامت روان شما در حال حاضر تحت پوشش بیمه تکمیلی سلامت قرار دارد؟ آیا خانواده درمانی جزء خدمات سلامت روان محسوب می شود؟ با مدیران خود مشورت کنید و ببینید آیا برخی از درمانگران ازدواج و خانواده تحت پوشش مزایای بیمه درمانی شما هستند یا خیر.

شناسایی آن دسته از درمانگرانی که در طرح بیمه درمانی شما شرکت می کنند، می تواند بخش بزرگی از استرس مالی ناشی از تصمیم گیری برای جستجوی کمک حرفه ای را از بین ببرد.

در مورد برنامه کمک به کارمندان نیز پرس و و کنید. بسیاری از کارفرمایان برنامه کمک به کارمندان را برای کارمندان خود ارائه می دهند.

در طول خانواده درمانی چه اتفاقی می افتد؟

در طول یک جلسه خانواده درمانی، درمانگران ممکن است به صورت گروهی، فردی یا ترکیبی از این دو با خانواده صحبت کنند.

جلسه درمانی معمولی حدود ۵۰ دقیقه یک بار در هفته است. ممکن است در ابتدا صحبت کردن درباره نگرانی‌ها برای افراد دشوار باشد، و مهم است که خانواده درمانگری را پیدا کنند که با او احساس راحتی کنند. خانواده ها ممکن است قبل از یافتن درمانی که نیازهای آنها را برآورده می کند، چندین درمانگر را امتحان کنند.

سازمان نظام روانشناسی ایران، درمانگران ازدواج و خانواده ای را معرفی می کند که خدمات زیر را ارائه می دهند:

تشخیص و درمان مشکلات روانشناختی

برنامه ریزی درمانی

روان درمانی برای افراد، زوج ها و کودکان

زوج درمانی، گروهی و خانواده درمانی

تعداد جلسات مشاوره خانواده به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله اینکه چرا خانواده به دنبال کمک هستند و آیا همگی آنها در طول درمان شرکت می کنند یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست