گشتالت درمانی

به جای کاوش در مورد موقعیت های گذشته، تجربه مجدد رویدادهای مهم گذشته در برنامه گشتالت درمانی قرار می گیرند. از طریق فرآیند گشتالت، مراجع یاد می گیرد که چگونه الگوها و افکار منفی مانع از خودآگاهی واقعی شده و آنها را ناراضی می کند. این رویکرد بر اهمیت درک زمینه زندگی یک فرد و مسئولیت پذیری به جای سرزنش تاکید می کند.

گشتالت درمانی یک رویکرد مراجع محور در روان درمانی است که در آن بهترین روانشناسان تهران و سایر شهرها (در صورت استفاده) به فرد کمک می کنند تا بر روی زمان حال تمرکز کند و بفهمد که در حال حاضر واقعاً در زندگی او چه اتفاقی می افتد. در اصل تمرکز از آنچه ممکن است بر اساس تجربیات گذشته تصور شود برداشته می شود.

گشتالت درمانی

گشتالت، بنا به تعریف، نشان می دهد که کل بزرگتر از مجموع اجزای آن است. در این نظریه خاص بر ادراک تأکید شده است. گشتالت درمانی به نحوه ساخت معنا و معنا بخشیدن به جهان و تجربیات خود توجه می کند.

گشتالت درمانی توسط فریتز پرلز و با کمک همسرش در آن زمان لورا پرلز ایجاد شد و در دهه 1940 به عنوان جایگزینی برای روانکاوی سنتی معرفی شد. فریتز و لورا هر دو در روانکاوی و روانشناسی گشتالت آموزش دیده بودند.

همراه با دیگران، از جمله پل گودمن، آنها با هم کار کردند تا سبکی از درمان را توسعه دهند که ماهیت انسان گرایانه داشته باشد. به عبارت دیگر، رویکرد بر شخص و منحصر به فرد بودن تجربه او متمرکز بود.

چه موقع از درمان گشتالت استفاده می شود

گشتالت درمانی می تواند به مراجعینی با مشکلاتی مانند اضطراب، افسردگی، عزت نفس، مشکلات روابط و حتی مشکلات فیزیکی مانند سردردهای میگرنی و اسپاسم های عضلانی کمک کند. کاندیدهای خوب برای گشتالت درمانی کسانی هستند که علاقه مند به کار بر روی خودآگاهی خود هستند اما ممکن است نقشی را که در ناراحتی خود ایفا می کنند را درک نکرده باشند یا نکنند.

هسته اصلی گشتالت درمانی این دیدگاه کل نگر است که افراد به طور پیچیده ای با محیط خود مرتبط هستند و تحت تأثیر آن قرار دارند و همه افراد برای رشد و تعادل تلاش می کنند. گشتالت از این طریق شبیه به درمان فردمحور است. همچنین بر استفاده درمانگر از همدلی، درک و پذیرش بدون قید و شرط مراجع برای افزایش نتایج درمانی تاکید دارد.

بر اساس گشتالت درمانی، زمینه بر تجربه تأثیر می گذارد و شخص نمی تواند بدون درک زمینه به طور کامل فهمیده شود. درمانگری که از گشتالت درمانی استفاده می کند، فضایی را برای مراجعان خود نگه می دارد تا حقیقت خود را به اشتراک بگذارند، نه اینکه قضاوت خود را تحمیل کنند و حقیقت تجربیات مراجعان خود را می پذیرد.

از یک درمانگر گشتالت چه انتظاری باشد داشت؟

یک گشتالت درمانگر بر آنچه در لحظه اتفاق می افتد و یافتن راه حل در زمان حال تمرکز می کند. برای مثال، درمانگر به جای بحث در مورد اینکه چرا اتفاقی در گذشته رخ داده است، شما را تشویق می‌کند که آن لحظه را دوباره به نمایش بگذارید و درباره احساس آن در حال حاضر صحبت کنید.

به عبارت دیگر، از شما خواسته می شود که احساسات خود را تجربه کنید، نه اینکه صرفاً در مورد آنها صحبت کنید. درمانگر شما ممکن است رویایی و تکنیک‌های دیگری را آزمایش کند که بتوانند به زندگی و درگیری‌های گذشته و زمان خال و در محیط درمانی کمک کنند. هدف شما، زمانی که نسبت به خود و احساسات خود آگاه تر می شوید، این است که مسئولیت بیشتری در قبال خود بپذیرید، عواقب رفتار خود را بپذیرید و یاد بگیرید که نیازهای خود را برآورده کنید و در عین حال به نیازهای دیگران احترام بگذارید.

زمان حال

مشخصه اصلی گشتالت درمانی تمرکز بر زمان حال است. در جلسه، ارتباط مراجع و درمانگر در ایجاد اعتماد و احساس امنیت بسیار مهم است. همانطور که مراجع به کاوش در افکار خود می پردازد ، اگر این احساس وجود داشته باشد که او زمان زیادی را در گذشته صرف می‌کند یا اضطراب او را به آینده سوق می‌دهد، یک گشتالت ‌درمانگر به او کمک می‌کند تا به زمان حال بازگردد.

گشتالت درمانگر همچنین می داند که مجبور کردن فرد به تغییر به طور متناقض منجر به پریشانی و از دست دادن انسجام بیشتر می شود. تغییر ناشی از پذیرش در گشتالت دنبال می شود. بنابراین، جلسات درمانی بر کمک به افراد برای یادگیری خودآگاهی و پذیرش و اعتماد به احساسات و تجربیات خود برای کاهش ناراحتی متمرکز است.

درمان از طریق درد

ما برای زنده ماندن از تجربیات دردناک، بسیار سخت تلاش می کنیم. بخشی از این بقا ممکن است شامل خاموش کردن آسیب عاطفی یا خاطره دردناک باشد. در گشتالت درمانی، موقعیتی برای شما فراهم می شود که دیگر مجبور نباشید آن تلاش سخت را انجام دهید.

این بدان معنا نیست که تغییر به سرعت پیش خواهد آمد. یک گشتالت درمانگر می‌داند چیزهایی مانند خاطرات یا رویدادهای دردناک زمانی که مراجع برای بهبودی آماده باشد، به آگاهی می آیند.

خودآگاهی

در طول گشتالت درمانی، ممکن است برخی تمرینات تجربی وجود داشته باشد که با درمانگر خود انجام دهید. تکنیک های تجربی به فعالیت های درمانی انجام شده در درمان اشاره دارد که می تواند به افزایش آگاهی و کمک به پردازش اطلاعات کمک کند. در قلب گشتالت درمانی آگاهی قرار دارد. همانطور که فردریک سالومون پرلز می گوید: “آگاهی به خودی خود شفابخش است.”

به جای نشستن و صحبت کردن، ممکن است از شما خواسته شود که فعالانه در چیزی مانند تصویرسازی هدایت شده یا استفاده از ارتباط و درک مشارکت کنید. درگیر شدن در تمرین‌های تجربی می‌تواند راهی فوق ‌العاده برای باز کردن و به اشتراک ‌گذاری آگاهی باشد. به خصوص زمانی که یافتن کلمات دشوار است یا زمانی که تمایل دارید به روشی تصویری تر پردازش اطلاعات را انجام دهید. گشتالت درمانگران می دانند که این تکنیک ها به افزایش آگاهی کمک می کند.

همچنین مطالعه کنید: مشاوره خانواده

کلمات و زبان

توجه به زبان و لحن در گشتالت درمانی مهم است. همانطور که مراجعین یاد می گیرند مسئولیت را بپذیرند، آنها یاد می گیرند که از زبانی استفاده کنند که نشان دهنده احساس مالکیت شخصی باشد تا تمرکز بر دیگران. به عنوان مثال، به جای گفتن، “اگر او این کار را نمی کرد، من اینقدر عصبانی نمی شدم!” ممکن است یک مراجع تشویق شود که بگوید: “وقتی این کار را می کند احساس عصبانیت می کنم زیرا باعث می شود احساس بی اهمیتی کنم و این کار را دوست ندارم.”

استفاده از جملات حاوی “من” در گشتالت درمانی مهم است.

مکان یابی عاطفه

در طول یک جلسه، معمولاً افراد در مورد احساسات خود صحبت می کنند. صحبت در مورد احساسات با تجربه یک احساس متفاوت است. همانطور که یک مراجع در مورد احساسات خود صحبت می کند، درمانگر ممکن است درمورد نحوه تجربه آن احساس از او سئوالاتی بپرسد.

فواید گشتالت درمانی

برخی از مزایای بالقوه گشتالت درمانی عبارتند از:

بهبود احساس خود کنترلی

توانایی بهتر برای نظارت و تنظیم حالات هیجانی

آگاهی بهتر از نیازهای خود

تحمل بهتر برای احساسات منفی

مهارت های ارتباطی بهبود یافته

بهبود ذهن آگاهی

افزایش درک عاطفی

حضور بهتر در زمان حال

هدف درمان گشتالت این است که مراجع از تجربه خود در دنیا آگاهی بیشتری کسب کند. گشتالت درمانگران هدفی برای تغییر مراجعان خود ندارند. در واقع، مراجعین تشویق می شوند تا بر آگاهی بیشتر از خود، حضور در زمان حال و پردازش داده ها در اینجا و اکنون تمرکز کنند.

رابطه درمانی بین درمانگر و مراجع برای فرآیند درمان در گشتالت درمانی یک اصل اساسی است.

خودآگاهی و رشد

روشی که یاد می‌گیریم به کمک آن از تجربیات به‌ویژه دردناک زنده بمانیم، این است که بلوک هایی ایجاد کنیم و افکار را از آگاهی خارج کنیم تا بتوانیم به جلو حرکت کنیم. هر چقدر هم که این روش موثر به نظر برسد، می‌تواند برای ما دردسر ایجاد کند، زیرا در حس خود و تجربیاتمان بیشتر تقسیم‌ بندی و تکه تکه می‌شود.

این ها همان تکنیک هایی هستند که زمانی برای کمک به خودمان استفاده می‌کردیم و موانعی بر سر راه خودآگاهی و رشد ایجاد می کردیم. افزایش آگاهی بیمار باعث می شود که این بلوک ها شناسایی شوند، به درستی به چالش کشیده شوند و از مسیر خارج شوند تا بتواند سلامت و رشد شخصی پیدا کند.

مسئولیت شخصی

یک هدف کلیدی در گشتالت درمانی این است که به مراجع این فرصت را بدهد که تجربیات خود را داشته باشد و آنها را بپذیرد. هنگام سرزنش دیگران، حس کنترل خود را از دست می دهیم و قربانی رویدادها یا سایرین درگیر در آن رویداد می شویم. گشتالت درمانی مراجعان را تشویق می کند تا روش های قدیمی را در مورد چگونگی ایجاد معنا در مورد یک تجربه به چالش بکشند.

یادگیری نحوه پذیرش مسئولیت شخصی یکی از اهداف گشتالت درمانی است. به مراجع این امکان را می دهد تا حس کنترل بیشتری در تجربیات خود به دست آورند و یاد بگیرند که چگونه احساسات و تعاملات خود را با جهان بهتر تنظیم کنند.

خودتنظیمی در گشتالت درمانی

گشتالت درمانی نشان می دهد که افراد برای خودتنظیمی تلاش می کنند. اما گاهی اوقات تکنیک های ناسازگاری را برای زنده ماندن از تجربیات دردناک ایجاد می کنند. برخی از این تکنیک ها در کوتاه مدت مفید هستند زیرا می توانند به کاهش درد یا ناراحتی ما کمک کنند.

با این حال، در درازمدت، ما را در مکان‌های متزلزل‌ تری رها می‌کنند و در نتیجه قادر به بیان خود نخواهیم بود. ممکن است برای ما سخت باشد که با دیگران تعامل داشته باشیم اما یاد می گیریم چگونه به طور مؤثر خود را تنظیم کنیم و موجوداتی کامل و مسئولیت پذیری باشیم.

گشتالت درمانی بر این باور است که، علیرغم برخی از این ناکامی‌ها، مردم همچنان به این حس کامل بودن علاقه دارند و زمانی که ما قادر به دستیابی به آن نیستیم، احساس ناراحتی می‌کنیم. پریشانی ما ممکن است تبدیل به بیماری جسمانی، اختلال عاطفی، انزوا و موارد دیگر باشد.

آیا گشتالت درمانی مفید است؟

تحقیقات نشان می دهد که گشتالت درمانی می تواند برای درمان انواع مشکلات از جمله درمان اضطراب و اختلالات شخصیت موثر باشد. در برخی از مشکلات حتی بیشتر ار سایر رویکردهای روان درمانی موثر است.

یک مطالعه روی افراد مبتلا به اضطراب نشان داد که چهار هفته گشتالت درمانی منجر به سطوح پایین ‌تری از اضطراب، اجتناب کمتر از تجربه درونی و توجه و مهربانی بیشتر نسبت به خود می‌ شود.

چندین مطالعه گشتالت درمانی را در زنان مبتلا به افسردگی آزمایش کرده‌اند و دریافته‌ اند که این درمان به اندازه درمان شناختی و مؤثرتر از درمان دارویی در درمان افسردگی است.

یک مطالعه بر روی زنان مطلقه نشان داد که 12 جلسه گشتالت درمانی، خودکارآمدی زنان یا توانایی مقابله با افسردگی را بهبود می بخشد.

یک مطالعه بر روی افراد مبتلا به اختلال دوقطبی نشان داد که گشتالت درمانی یک درمان موثر نه تنها برای بهبود علائم این اختلال است، بلکه به افراد کمک می کند تا در زندگی اجتماعی، کاری و مدرسه ای خود نیز بهبود پیدا کنند. برای دریافت نوبت از روانشناس دکتر رامین علوی نژاد از اطلاعات تماس انتهای همین صفحه استفاده فرمائید.

1 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.