گروه درمانی

نوعی روان درمانی است و شامل یک یا چند روان درمانگر می شود که به طور همزمان با چند نفر کار می کنند. گروه درمانی در تهران به طور گسترده در مکان‌های مختلف از جمله مراکز مشاوره خصوصی، بیمارستان‌ها، کلینیک ‌های روانشناسی و مراکز مددکاری اجتماعی در دسترس است.

این نوع رواندرمانی می تواند به تنهایی استفاده می شود. اما گاهی در یک برنامه درمانی جامع همراه با مشاوره فردی نیز استفاده می شود.

بسته به ماهیت مشکل شما، گروه درمانی می تواند یک انتخاب ایده آل برای بهبود نگرانی های و ایجاد تغییرات مثبت در زندگی شما باشد. اگر به روان درمانی فکر می کنید، چندین گزینه در دسترس است. یکی از این گزینه ها گروه درمانی است.

گروه درمانی در تهران

گروه درمانی برای چه افرادی مناسب است؟

هر کسی می تواند در یک جلسه گروه درمانی شرکت کند. با این حال، گروه درمانی می تواند به ویژه برای افرادی که رواندرمانی های گروهی را ترجیح می دهند، مفید باشد.

یکی از اهداف گروه درمانی، گرد هم آوردن افرادی است که تجربیات مشابهی دارند.

گروه درمانی معمولاً بر یک نگرانی خاص روانشناختی مانند اضطراب اجتماعی یا افسردگی متمرکز است. چند نمونه دیگر از شرایطی که یک گروه ممکن است روی آنها تمرکز کند عبارتند از:

اختلال اضطراب فراگیر

استرس پس از سانحه

اختلال پانیک

فوبیاها

افسردگی

اختلال کمبود توجه بیش فعالی

اختلال مصرف مواد

گروه درمانی همچنین می تواند به افراد دارای مشکلات زیر کمک کند:

غم و اندوه

چاقی

درد مزمن

کاهش وزن

مدیریت خشم

خشونت خانگی

آسیب فرهنگی

بیماری مزمن

گروه درمانی یالوم

ایروین دی. یالوم در “نظریه و کارکرد روان درمانی گروهی” اصول درمانی اولیه فرآیند گروه درمانی را از کار خود با مراجعینش گزارش کرده است:

نوع دوستی

اعضای گروه می توانند نقاط قوت خود را به اشتراک بگذارند و به دیگران در گروه کمک کنند. اینن می تواند می تواند عزت نفس و اعتماد به نفس را افزایش دهد.

کاتارسیس

به اشتراک گذاشتن احساسات و تجربیات با گروهی از افراد می تواند به تسکین درد، احساس گناه یا استرس کمک کند.

بازسازی در گروه به عنوان خانواده اولیه

گروه درمانی از جهاتی بسیار شبیه یک خانواده است. درون گروه، هر یک از اعضا می توانند چگونگی تأثیر تجربیات دوران کودکی را در شخصیت و رفتارها بهتر درک کنند. آنها همچنین می توانند یاد بگیرند که از رفتارهایی که در زندگی واقعی مخرب یا غیر مفید هستند اجتناب کنند. شما همچنین برای دریافت مشاوره خانواده می توانید از اطلاعات تماس موجود در همین سایت استفاده کنید.

بهبود تکنیک های اجتماعی شدن

محیط گروه مکانی عالی برای تمرین رفتارهای جدید است. این محیط امن و حمایت کننده است و به اعضای گروه اجازه می دهد بدون ترس از شکست آزمایش کنند.

عوامل وجودی

در حالی که کار در یک گروه حمایت و راهنمایی دریافت می شود، گروه درمانی به اعضا کمک می کند تا متوجه شوند که مسئول زندگی، اعمال و انتخاب های خود هستند.

انسجام گروه

از آنجایی که گروه در یک هدف مشترک متحد شده است، اعضا احساس تعلق و پذیرش پیدا می کنند.

انتقال اطلاعات

اعضای گروه می توانند با اشتراک گذاری اطلاعات به یکدیگر کمک کنند.

رفتار تقلیدی

افراد می توانند رفتار سایر اعضای گروه را الگوبرداری کنند و یا رفتار درمانگر را مشاهده و تقلید کنند.

القای امید

گروه شامل اعضایی در مراحل مختلف فرآیند درمان است. دیدن افرادی که در حال مقابله یا بهبودی هستند به کسانی که در ابتدای این روند هستند امیدواری می دهد.

یادگیری بین فردی

با تعامل با افراد دیگر و دریافت بازخورد از گروه و درمانگر، اعضای گروه می توانند درک بیشتری از خود به دست آورند.

فراگیر بودن

عضویت در گروهی از افرادی که تجربیات یکسانی دارند به افراد کمک می کند تا ببینند آنچه که از سر می گذرانند فراگیر است و آنها تنها نیستند.

فواید گروه درمانی

مزایای گروه درمانی عبارتند از

گروه درمانی به افراد اجازه می دهد تا از حمایت و تشویق سایر اعضای گروه بهره مند شوند. افرادی که در گروه شرکت می کنند می توانند ببینند که دیگران در حال گذراندن شرایط مشابه هستند، که می تواند به آنها کمک کند کمتر احساس تنهایی کنند.

اعضای گروه می توانند به عنوان الگو برای سایر اعضای گروه باشند. با مشاهده فردی که با موفقیت با مشکل کنار می آید، سایر اعضای گروه می توانند متوجه شوند که امیدی برای بهبودی وجود دارد. همانطور که هر فرد پیشرفت می کند، به نوبه خود می تواند به عنوان یک الگو و شخصیت حمایت کننده برای دیگران باشد. این می تواند به تقویت احساس موفقیت و خود باوری کمک کند.

گروه درمانی اغلب بسیار مقرون به صرفه است. رواندرمانگر می تواند به جای تمرکز بر روی یک مراجع، زمان خود را به گروه بزرگتری از افراد اختصاص دهد که هزینه مراجعین را کاهش می دهد.

گروه درمانی یک پناهگاه امن ارائه می دهد. ویژگی های گروه به افراد اجازه می‌دهد تا رفتارها و اقداماتی را در محدوده امن گروه تمرین کنند.

با کار در گروه، یک روانشناس خوب می تواند به طور مستقیم ببیند که هر فرد چگونه به افراد دیگر واکنش نشان می دهد و در موقعیت های اجتماعی چگونه رفتار می کند. با استفاده از این اطلاعات، درمانگر می تواند بازخورد ارزشمندی را به هر مراجعه کننده ارائه دهد.

چه انتظاری باید از گروه درمانی داشته باشم؟

گروه درمانی شامل بهترین روانشناس تهران یا سایر شهرها می شود که گروهی متشکل از 5 تا 15 مراجع را رهبری می کنند. به طور معمول، گروه ها هر هفته یک یا دو ساعت ملاقات می کنند. برخی از افراد علاوه بر گروه‌ها در درمان فردی نیز شرکت می‌کنند، در حالی که برخی دیگر فقط در گروه‌ها شرکت می‌کنند.

بسیاری از گروه ها برای هدف قرار دادن یک مشکل خاص، مانند افسردگی، چاقی، اختلال هراس، اضطراب اجتماعی، درد مزمن یا سوء مصرف مواد طراحی شده اند. گروه های دیگر به طور کلی بر بهبود مهارت های اجتماعی تمرکز می کنند و به افراد کمک می کنند تا با طیف وسیعی از مسائل مانند خشم، کمرویی، تنهایی و عزت نفس پایین مقابله کنند. گروه ها اغلب به کسانی که فقدان را تجربه کرده اند کمک می کنند، خواه همسر، فرزند یا فردی باشد که بر اثر خودکشی جان باخته است.

انواع مختلف گروه درمانی

انواع مختلفی از گروه درمانی در تهران وجود دارد و مدل های رواندرمانی از گروهی به گروه دیگر متفاوت است.

در ادامه پنج مورد از رایج ترین انواع گروه درمانی مرور می شود.

گروه های آموزشی / روانشناسی

گروه درمانی روانی آموزشی، بر یک اصل قابل اعتماد متمرکز است و به اعضا در مورد شرایط آنها آموزش می دهد و راهبردهای مقابله ای جدیدی را به آنها ارائه می دهد.

این گروه ها معمولاً روی یک وضعیت خاص مانند اختلال مصرف مواد، اضطراب یا فوبیا تمرکز می کنند.

گروه های توسعه مهارت

این نوع گروه‌ درمانی بر توسعه مهارت‌ها تمرکز می‌کند و مهارت‌هایی را که اعضا برای مقابله با برخی مشکلات روانشناسی به آن نیاز دارند، معرفی و بهبود می‌بخشد.

این گروه ها ممکن است جنبه هایی از گروه های آموزشی را در بر گیرند.

با این حال، هدف کلی شامل تقویت منابع رفتاری و شناختی اعضا برای کمک به انتخاب‌های مثبت و اجتناب از موقعیت‌های مضر است.

گروه های شناختی رفتاری

گروه درمانی شناختی رفتاری تلاش می کند تا باورهایی را که فرد دارد و منجر به رفتارهای منفی یا مضر می شوند، بازسازی کند.

برای مثال، گروه‌های رفتاری شناختی که بر اختلال مصرف مواد تمرکز می‌کنند، با شناسایی موقعیت‌ها و محیط‌هایی که رفتار اعتیادآور را تحریک می‌کنند، شروع به کار می‌کنند.

با این درک، اعضا می توانند استراتژی های ادراکی خود را توسعه دهند.

گروه های پشتیبانی

گروه‌های حمایتی می‌توانند به مردم کمک کنند تا با تغییرات مهم زندگی، مانند از دست دادن یکی از عزیزان، کنار بیایند. در گروه های حمایتی، اعضا بدون قید و شرط پذیرش می کنند و حمایت می گیرند.

این گروه همچنین اعضای خود را تشویق می کند تا در مورد اعتقادات و رفتارهای شخصی خود فکر کنند.

گروه های فرآیند بین فردی

مدل گروه درمانی فرآیند بین فردی از رویکرد روان پویشی برای ایجاد تغییرات مثبت استفاده می کند. سایکودینامیک رویکردی از روانشناسی است که تجربیات اولیه زندگی، باورها و احساسات ناخودآگاه افراد را اساس شخصیت و رفتار آنها می داند.

تمرکز گروه های فرآیند بین فردی بیشتر بر پویایی گروه و کمتر بر روانشناسی فردی متمرکز است.

پیوستن به یک گروه درمانی در تهران

برای یافتن یک گروه درمانی در تهران، از روانشناس یا مشاور خود پیشنهاد بگیرید. همچنین با مراکز یا کیلینیک های روانشناسی و مشاوره نیز می توانید در تماس باشید.

هنگام انتخاب گروه به سوالات زیر توجه کنید.

گروه باز است یا بسته؟

گروه‌های باز گروه‌هایی هستند که اعضای جدید می‌توانند در هر زمانی به آنها بپیوندند. گروه های بسته به گروه هایی گفته می شود که در آن همه اعضا به طور همزمان گروه را شروع می کنند. به عنوان مثال، همه آنها ممکن است در یک جلسه 12 هفته ای با هم شرکت کنند. هر کدام مزایا و معایبی دارد. هنگام پیوستن به یک گروه باز، ممکن است یک دوره تطبیقی در حین آشنایی با سایر شرکت کنندگان گروه وجود داشته باشد. با این حال، اگر می خواهید به یک گروه بسته بپیوندید، ممکن است مجبور شوید چندین ماه صبر کنید تا یک گروه مناسب در دسترس قرار بگیرد.

چند نفر در گروه هستند؟

گروه‌های کوچک ممکن است زمان بیشتری را برای تمرکز روی هر فرد ارائه دهند. اما گروه‌های بزرگ‌ تر تنوع و دیدگاه‌های بیشتری را ارائه می‌دهند. در مورد اینکه کدام گزینه برای شما بهتر است، با روانشناس خود صحبت کنید.

اعضای گروه چقدر شبیه هم هستند؟

گروه ها معمولاً زمانی بهترین نتیجه را دارند که اعضا مشکلات مشابهی را تجربه کنند و در سطوح مشابه کار کنند.

آیا گروه درمانی کافی است؟

بسیاری از مردم شرکت در درمان گروهی و روان درمانی فردی را مفید می دانند. شرکت در هر دو نوع روان درمانی می تواند شانس شما را برای ایجاد تغییرات ارزشمند و پایدار افزایش دهد. اگر در روان درمانی فردی بوده اید و پیشرفت شما متوقف شده است، پیوستن به یک گروه ممکن است باعث رشد شخصی شما شود.

چه مواردی را باید به اشتراک بگذارم؟

رازداری بخش مهمی از قوانین اصلی برای گروه درمانی است. با این حال، هیچ تضمین مطلقی برای حفظ حریم خصوصی هنگام اشتراک گذاری با دیگران وجود ندارد. بنابراین هنگام افشای اطلاعات شخصی از عقل سلیم خود استفاده کنید. با این حال، به یاد داشته باشید که شما تنها کسی نیستید که داستان شخصی خود را به اشتراک می‌گذارید. گروه ها در جایی که ارتباط آزاد و صادقانه بین اعضا وجود دارد بهترین نتیجه را دارند.

هر یک از اعضای گروه به عنوان یک غریبه شروع به کار می کنند. اما در مدت زمان کوتاهی، به احتمال زیاد یکدیگر را به عنوان منبعی ارزشمند و قابل اعتماد برای حمایت می بینید.

دکتر رامین علوی نژاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.