امید در روانشناسی

در شرایط دشوار، حفظ هر گونه احساس امیدواری یا خوش بینی نسبت به آینده به طور کلی برای همه افراد ممکن است کاهش یابد. تصور هر آینده ای در این شرایط می تواند چالش برانگیز است. در این شرایط فکر کردن به آینده ای که در آن وقایع تا حدودی مثبت هستند، ممکن است به کمک روانشناس نیازمند باشد. به طور کلی امید در روانشناسی، به معنای داشتن انتظار اتفاق خوب یا عدم تجربه وقایع بد در آینده است. پس ملاقات با یک دکتر روانشناس را به تعویق نیاندازید.

افراد می‌توانند به روش‌های متفاوتی درباره امید فکر کنند: می‌توان آن را به عنوان یک احساس در نظر گرفت، یا از آن به عنوان راهی برای ایجاد انگیزه در خود استفاده کرد. همچنین امید می تواند به عنوان بخشی از مکانیسم مقابله ‌ای باشد که شما را از فقدان ها عبور می‌دهد.

امید در روانشناسیامید می‌تواند یکی از سخت ‌ترین احساساتی باشد که در زمان‌های ناراحتی کشف ‌شود. اما تجربه آن در زمانی که شرایط دشوار می‌شود حیاتی است. امید یک وضعیت ذهنی ایجاد می کند به این معنی که فردا می تواند آینده روشن تری داشته باشید، حتی زمانی که امروز احساسات منفی با خود به همراه داشته است.

توانایی تجسم نوری با وجود تمام تاریکی‌ها امید نام دارد و می تواند زمینه ساز حرکت شما شود. احساس امید زمانی که به نظر می رسد چیزی برای یافتن وجود ندارد می تواند سخت باشد، اما ممکن است.

امیدوار بودن می تواند به شما در تاب آوری کمک می کند

امید داشتن در کل مزایای روانشناسی دیگری نیز به همراه دارد. به طور خاص، امید به ایجاد تاب آوری کمک می‌کند. همچنین توانایی بهبود از مشکلات چالش‌برانگیز، آسیب ‌زا یا بحران ها امکان پذیرتر خواهد شد.

اما تاب‌آوری فقط توانایی تحمل یک مشکل نیست. از دید یک روانشناس متخصص در بهبود آسیب ها و مشکلات روانشناسی، تاب آوری به معنی دسترسی به همه توانایی های مقابله ای است. تاب آوری راهی برای کنار آمدن با ناملایمات و توانایی به دست آوردن دانش از آن ناملایمات است و ممکن است به شما کمک کند مکانیسم های مقابله ای خود را برای آینده بهبود بخشید.

پس از یک یا دو تجربه موفق می توان دید که چگونه امید، خوش بینی، و به طور کلی دیدگاه مثبت تر ممکن است با تاب آوری ایجاد شود. اگر در مدیریت برخی موقعیت‌ها به موفقیت دست پیدا کنید، در مورد خودتان، واقع بینانه تر می‌شوید. همانطور که کمی خوش‌بینی و امید ایجاد می ‌کنید، به شما کمک می شود تا در مواجهه با مشکلات گزیرناپذیر تصمیم های سازگارانه تری بگیرید.

وقتی همه چیز خراب می شود چگونه امیدوار باشیم

در اینجا چند نکته از روانشناسان آورده شده است:

اگر در حال حاضر احساس امیدواری واقعاً سخت است، می توانید با پذیرش آن شروع کنید.

برخی افراد به طور طبیعی حتی در شرایط دشوار خوشبین هستند. به طور کلی، تاب آوری چیزی است که در وهله اول مورد نیاز می باشد. ابتدا از طریق تجربیات ما در دوران کودکی، به طور بالقوه، و سپس با عبور از چالش های اجتناب ناپذیر زندگی. در نتیجه افرادی که ساده انگارانه به سرعت برای پوشش نقره‌ای امید تلاش کنند ممکن است در تلاش خود زیاد موفق نباشند.

اگر در حال حاضر کسی هستید که شرایط برایتان سخت شده است یا حتی در تلاش برای خوش بین بودن احساس خوبی ندارید، بدانید که امیدواری لزوماً به این معنا نیست که فکر کنید همه چیز همیشه شگفت انگیز خواهد شد. دکتر رامین علوی نژاد در این باره می گوید که برای امیدوار بودن نباید از احساس واقعیت سنجی خود کم کنید. نباید خودمان را فریب دهیم و فکر کنیم همه چیز الزاما خوب خواهد شد. امید در واقع فقط زمینه ای از انتظارات واقع بینانه به همراه قدرت تجسم بهبود شرایط درون روانی و محیطی است.

برای برخی افراد، ممکن است امیدوار بودن غیر قابل تجسم باشد. با توجه به نظریه های امید در روانشناسی دلیل این وضعیت می تواند موارد مختلفی باشد. در این شرایط گزینه های درمانی در پیش روی فرد قرار می گیرد. بهترین انتخاب همیشه سریع ترین نخواهد بود. ممکن است نا امیدی دلائل مشخص یا عینی داشته باشد که در زمان کوتاهی بر طرف شوند. اما در سایر شرایط به کمک تخصصی یک روانشناس نیاز خواهید داشت.

مکث کنید و تأمل کنید

وقتی احساس می‌کنید که گرفتار نا امیدی شده اید ، به راحتی احساس می ‌کنید که اوضاع از کنترل خارج شده است. هر رویدادی با افکار منفی ذهن شما را پر می کند و در نهایت تمام انرژی خود را از دست می دهید. در این لحظات، فقط کمی مکث کنید، استرس را از خود دور کنید، یک نفس بکشید و به این فکر کنید که قدم های بعدی شما چه خواهد بود. وقت گذاشتن برای آرام کردن خود گاهی اوقات بهترین اقدامی است که می توانید برای یافتن دوباره آن روح امید انجام دهید.

به خود یادآوری کنید که برای چه چیزی سپاسگزار هستید

مهم نیست که زندگی چقدر سخت می شود، همیشه چیزی برای قدردان بودن وجود دارد. می توان از مرور ذهنی بارقه ای از امید را دریافت کرد. چه چیزی در اطراف خود می بینید که بابت آن زحمت کشیده اید ؟ برای داشتن چه کسی در زندگی خود بیشتر قدردان هستید؟ یادآوری داشته ها باعث می‌شود که با روحیه امیدوارکننده‌ای برای مقابله با آنچه پیش می‌آید مجهز باشید.

اهداف روشنی تعیین کنید

وقتی صحبت از اهداف می شود، واضح و متمرکز باشید. همچنین، بر خط باریک بین آنچه خیالی و یا دست یافتنی است نظارت کنید. برای شروع، اهداف خود را تعیین کنید و سپس هر هدف را به مراحل قابل اجرا تقسیم کنید. هر چه بیشتر هر هدف را به مراحلی که به راحتی قابل دستیابی است تقسیم کنید، احتمال اینکه شما حتی به رویایی ترین اهداف نیز دست یابد بیشتر می شود. به یاد داشته باشید که امید نیز به تمرین نیاز دارد. هرچه شما مراحل بیشتری را طی کنید، امیدوارتر خواهید شد.

ذهنیت رشد را در خود پرورش دهید

به خود یادآوری کنید که ممکن است نقائص شما مانع امیدواری باشند و باید در جهت ل این مشکلات به رشد خود اهمیت دهید.

اهداف را با ارزش‌ها هماهنگ کنید

وقتی اهداف مرتبط با ارزش ها از قبیل خود، کار، خانواده یا جامعه هستند، ایجاد تغییر آسان‌تر است. در شرایطی که کل خانواده درگیر مشکل شده باشند بهتر است از یک مشاوره خانواده خوب کمک بگیرید.

سعی کنید تا حدی از یک روال عادت گونه پیروی کنید

پرورش امید با توانایی تشخیص واقعی احساس خود در یک لحظه خاص شروع می شود. تشخیص اینکه ترجیح می دهید چه احساسی داشته باشید و از چه ابزارهایی در زندگی خود می توانید استفاده کنید از اولین مراحل تغییر در شماست. ممکن است با فعالیت‌های فردی یا شیوه‌های مراقبت از خود شروع شود، اما شامل مشارکت در روابط واقعی و سالم نیز می‌شود.

اول، از روال معمول خودمراقبتی شروع کنید. هر چیزی که در حال حاضر شما را شاد می‌کند یا باعث می‌شود احساس بهتری داشته باشید را در لحظه ثبت کنید.

شاید این کار، مشارکت در یک پروژه خلاقانه، بازدید مجدد از یک برنامه تلویزیونی مورد علاقه، یا فقط مجبور کردن خود به برنامه ریزی منظم وعده های غذایی خوشمزه باشد. اگرچه ممکن است کوچک به نظر برسند، اما این فعالیت‌ها پایه، اساس ایجاد انعطاف‌پذیری و امید هستند – حتی زمانی که شرایط واقعاً سخت است.

این فعالیت‌ها نه تنها به شما کمک می‌کنند تا انعطاف ذهنی خود را بدست آورید، بلکه لحظات کوچکی را نیز به شما می ‌دهند تا در آینده را نیز آنقدرها غیر قابل تغییر تجسم نکنید. در صورت نیاز به ملاقات یک دکتر روانشناس در تهران می توانید از اطلاعات تماس در همین صفحه استفاده کنید.

با توجه به مطالعه امید در روانشناسی، برگ برنده شما زمانی خواهد بود که بتوانید برخی از این موارد را طبق عادت و روتین اجرا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.