بهبود پس از تمام  شدن یک رابطه بد

موارد کمی به اندازه ترک یک رابطه واقعاً بد احساس آزادی ایجاد می کنند. رهایی از انتقاد مداوم، درگیری دائم و فریب عاطفی بسیار راحت است. اما باید متوجه باسد که به بهبود پس از تمام  شدن یک رابطه بد نیاز دارید.

متأسفانه آثار روابط بد اغلب بیشتر از خود رابطه دوام می‌آورد، مانند «هدیه‌ای که مدت‌ها پس از پایان رابطه ادامه می‌دهد». شاید متوجه شوید که صدای خشن فرد آزارگر به لحاظ عاطفی را درونی کرده اید و اکنون خودگویی شما همان پیام ها و لحنی را دارد که آن شخص انجام می داده است. شاید متوجه شوید که قضاوت های تند همسر سابقتان در مورد شما، رابطه شما با شریک فعلی تان را رنگ آمیزی می کند. یا ممکن است یک شریک شکاک را ترک کرده باشید و متوجه شوید که همچنان به آنچه حواس و شهودتان به شما می‌گویند شک دارید.

بهبود پس از تمام شدن یک رابطه بد ذهنیاتی که تجربه می‌کنیم و پیام‌های منفی که می‌شنویم می‌توانند وسواس گونه باشند، به روان ما بچسبند و حتی دهه‌ها بعد بر ما تأثیر بگذارند. ذهن ما اغلب طولانی ترین اسیر روابط بد است.

اما این بدان معنا نیست که ما هرگز نمی توانیم کاملاً آزاد باشیم. افراد زیادی بوده اند که توانسته اند به کمک یک روانشناس خوب در تهران یا سایر شهرها ذهن خود را از روابط گذشته رها کنند. در حالی که کار هرگز سریع یا آسان نیست، اما می‌تواند بسیار با ارزش باشد. اصول زیر می تواند بخصوص در مرحله نهایی رهایی بسیار مفید باشد.

چه چیزی یک رابطه بد را تعریف می کند؟

شرکای سالم و متعهد هم می توانند هر از چند گاهی با یکدیگر مخالفت کنند یا یکدیگر را ناامید کنند. با این حال، به طور کلی، یک شریک زندگی سالم می داند که چگونه یک مشکل را مطرح کند. مهمتر از همه، او آماده بحث هست و برای حل آن با شما همکاری می کند.

در یک رابطه بد، تعارض حل نمی شود. زوج‌ها می‌توانند هر روز در مورد یک موضوع بحث کنند. محیط ایجاد شده توسط این تعارض ها گاهی غیر قابل تحمل می شود. شریک پرخاشگر از طریق یک یا چند الگوی رفتاری رنج ایجاد می کند.

فرد در معرض آسیب اغلب احساس بی اعتباری، عدم اطمینان، استرس، ترس و انزوا می کند. آسیب ها می تواند ظریف باشد. ممکن است شما را گیج، رنجیده و نامطمئن کند، حتی زمانی که می دانید ترک کار درستی است.

شک می تواند روند درمان را بسیار سخت تر کند. اگر از ادراک خود مطمئن نیستید، این 5 نشانه از یک رابطه بد است که باید مراقب آنها باشید:

شریکی که شما را تحقیر و بی اعتبار می کند

باعث جدا شدن شما از شبکه پشتیبان شما شده است

پرخاشگری فیزیکی، کلامی و رابطه ای (مثل جناه بندی) دارد.

فریب عاطفی

کنترلگری افراطی رفتار

نکاتی برای بهبود پس از تمام  شدن یک رابطه بد

انتخاب برای پایان دادن به یک رابطه بد ممکن است بهترین چیز باشد، اگرچه این بدان معنا نیست که همه چیز آسان پیش برود. اگر در رابطه سوء استفاده یا خیانت وجود داشته باشد، بهبودی می تواند چالش برانگیز باشد. اگر به ترک فکر می کنید یا اخیراً یک رابطه سمی را ترک کرده اید، گام بعدی در این روند بهبودی است.

با خودت صبور باش

به خاطر داشته باشید که آموزش مجدد ذهن به زمان نیاز دارد. شما یک فرایند بلند مدت را مد نظر قرار دهید. پیام هایی که در طول رابطه دریافت کرده اید می توانند آثاری طولانی مدت به همراه داشته باشند. حتی اگر رابطه سمی شما در بزرگسالی و نسبتاً کوتاه بوده باشد، الگوهایی که تجربه کرده اید به سختی شکسته می‌شوند.

وقتی متوجه شدید که رابطه سمی همچنان افکار و واکنش های شما را تحت تاثیر قرار می دهد، برای خود دلسوزی نکنید. بی حوصلگی و عجله برای بهبود فقط آسیب ها را تقویت می کند. در عوض، به خودتان زمان و فضای مورد نیاز برای بهبودی را بدهید.

توجه کنید که چگونه با خودتان صحبت می کنید

مراقب آنچه که صدای درونی شماست باشید. همانطور که الگوهای فکری خود را کشف می کنید، مانند یک دانشمند کنجکاو باشید. بسیار مهم است که افکاری را که پیدا می کنید بنویسید. در واقع بیرون آوردن افکار با قلم و کاغذ بسیار موثرتر از مرورهای ذهنی شماست. شما در موقعیت های بعدی به روش های مفیدتی از تفکر خواهید رسید.

احساسات خود را لمس کنید

ترک یک رابطه ناسالم می تواند احساسات واقعا دردناک و گیج کننده ای را به همراه داشته باشد. ممکن است به شما احساس آزادی بدهد، اما گاهی اوقات می تواند فوق العاده دشوار باشد.

رها کردن یک رابطه همیشه آسان نیست. به خودتان اجازه دهید که ناراحت شوید و در صورت نیاز احساسات خود را پایش کنید. تلاش برای خفه کردن احساساتی که واقعی هستند، می تواند درمان شما را طولانی تر کند. دادن فضایی برای احساس و پردازش احساسات خود اولین قدم برای شروع بهبودی از رابطه است.

سعی کنید با شریک قدیمی خود تماس نگیرید

پس از تحمل یک رابطه بد (مخصوصاً یک رابطه سمی طولانی مدت)، این می تواند واقعا وسوسه انگیز باشد که بخواهید با شریک سابق خود تماس بگیرید.

با این حال، اغلب بهتر است کمی با خود خلوت کنید و به طور کامل هیچ ارتباطی نداشته باشید. اگر با شریک قدیمی خود در ارتباط هستید، ممکن است دوباره به سمتالگوهای تکراری کشیده شوید.

علیرغم آنچه ممکن است بشنوید، شما نیازی به دوست ماندن یا ارتباط با این شخص ندارید. اگر بچه‌ها درگیر هستند و تماس اجتناب‌ناپذیر است، استراتژی‌های مفیدی برای والدگری مشترک با این افراد وجود دارد که حضور در کنار آنها را کنترل شده می سازد.

یک سیستم حمایتی قوی با افراد مثبت حفظ کنید

مطمئن شوید که اطراف خود را با افراد مثبت پر کرده اید. یک سیستم حمایتی می تواند شامل خانواده، دوستان، یک مشاور خانواده، گروه های حمایتی و غیره باشد.

اینکه بتوانید با افرادی که رابطه سالمی با آنها دارید و بتوانید به آنها اعتماد کنید وقت بگذرانید، می تواند بسیار سودمند باشد. روابط بد شما را منزوی کرده بوده، بنابراین اکنون زمان آن رسیده است که دوباره با دوستان خود ارتباط برقرار کنید یا دوستان جدیدی پیدا کنید.

به‌علاوه، وقتی احساس ضعف می‌کنید و وسوسه می‌شوید که با پارتنر خود تماس بگیرید، دوستان حمایت کننده کمک بزرگی خواهند بود. حداقل زمانی که نیاز به کمک دارید با آنها تماس بگیرید.

از اعتراف به آنچه گذشت نترسید

روابط بد می توانند بسیار منزوی کننده باشند. اگر آماده نیستید داستان خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، ممکن است نوشتن تجربه خود را در یک دفتر خصوصی راهی برای پردازش همه چیزهایی که از سر گذرانده اید باشد. اما اگر آماده اشتراک گذاری هستید، می توانید با یک دوست/عضو خانواده قابل اعتماد یا یک تراپیست صحبت کنید. داستان شما مهم است، اما اغلب بسیار مهم است که آماده باشید و بخواهید در مورد آن با دیگران صحبت کنید.

خود واقعیتان را دوباره کشف کنید

روابط آسیب رسان می توانند باعث شوند افراد خارج از رابطه، فراموش کنند که واقعا چه کسی هستند و چه چیزی را دوست داشته اند. هنگامی که از یک رابطه ناسالم خارج شدید، زمان آن است که شادی خود را در اولویت قرار دهید و به انجام کارهایی که دوست دارید بازگردید. شما قبل از رابطه علائقی داشته اید و بعد از رابطه هم هنوز همینطور است. فقط شاید به زمان یا کمک تخصصی نیاز داشته باشید.

خودمراقبتی را تمرین کنید

روابط بین فردی بد می توانند آسیب زیادی بر سلامت عاطفی و جسمی بازماندگان بگذارند. بسیاری از مردم متوجه می شوند که در حالی که در یک رابطه سمی هستند، مراقبت از خود را متوقف می کنند. پس از جدایی، سعی کنید زمان بیشتری برای خود اختصاص دهید و کارهایی را انجام دهید که واقعاً برای سلامتی شما مفید هستند.

این ممکن است خواندن کتاب، حمام آب گرم، خرید چیزی که دوست دارید، پختن غذایی لذیذ یا حتی تماشای برنامه مورد علاقه ‌تان باشد. اولویت بندی نیازها و تمرین مراقبت از خود شما را از نشخوارهای فکری رها می سازد.

در این مقاله به بهبود پس از تمام  شدن یک رابطه بد پرداخته شد. در صورتی که به مشاوره و روانشناس نیاز داشتید از شماره تماس موجود در همین صفحه برای دریافت نوبت استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.